Ani s novými jadrovými reaktormi sa nezaobídeme bez dovozu elektriny. Vysvetľujeme prečo

- Tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce postupne zvyšuje svoj výkon a o niekoľko týždňov by mohol ísť na plné obrátky.
- Štvrtý blok by mal byť zase podľa posledného harmonogramu dokončený najskôr na budúci rok.
- Úrady už dostali žiadosť aj o povolenie nového reaktora v Jaslovských Bohuniciach.
Znárodniť Slovenské elektrárne, stiahnuť sa z obchodovania na zahraničných burzách či rovno prestrihnúť vedenia do zahraničia a užívať si superlacnú elektrinu z jadra. Takto uvažujú mnohí diskutéri na sociálnych sieťach.
Vychádzajú z toho, že tretí blok atómovej elektrárne v Mochovciach začal konečne dodávať elektrinu do siete a postupne nabieha na plný výkon. A po treťom bloku by mal byť dokončený minimálne jeden, časom možno až tri nové reaktory.
Ani s týmito zdrojmi navyše sa však Slovensko bez nakupovania elektriny zo zahraničia nezaobíde, ak nechce riskovať blackouty.
V tomto texte vysvetlíme, prečo veci pri elektrine fungujú úplne inak ako pri iných energetických komoditách, napríklad pri rope, a v čom sú podobné nápady o izolovaní sa od okolitých krajín nebezpečné.
Prečo je to dôležité? Vyhláseniami o sebestačnosti sa neoháňajú len diskutéri na Facebooku, ale aj politici. Dokonca aj premiér Eduard Heger (OĽaNO) ešte minulý rok pohrozil, že Slovensko vyrobenú elektrinu „znárodní“ a zakáže jej vývoz do zahraničia.
Takéto populistické vyhlásenia si môžu politici dovoliť preto, lebo o výrobe elektriny koluje množstvo mýtov a poloprávd.
V tomto texte sa ešte dozviete:
- ako sa situácia zmení, ak by košické oceliarne prešli na výrobu v elektrických peciach;
- o koľko by stúpla spotreba elektriny, ak by Slovensko získalo baterkáreň Volkswagenu;
- ako spotrebu elektriny ovplyvňujú elektromobily, tepelné čerpadlá a klimatizácie
- a prečo by výroba elektriny na Slovensku nestúpla ani v prípade výstavby dvoch nových reaktorov v Jaslovských Bohuniciach.