Denník N

Firemný newsfilter: Príchod Boschu sa zasa komplikuje, podnikom klesajú zákazky a outdoorový Zajo divoko uniká zo starých dlhov

Centrála Boschu v nemeckom Renningene. Foto - Bosch
Centrála Boschu v nemeckom Renningene. Foto – Bosch

Populizmus v slovenskom parlamente prerazil svoje doterajšie dno. Bývalý premiér Igor Matovič by všetkým ľudom, ktorí prídu na predčasné voľby, rád rozdával z mimoriadne napnutého štátneho rozpočtu po 500 eur.

A zamestnávateľské zväzy mohli politikov znova iba vyzvať, aby sa konečne zastavilo chaotické schvaľovanie zákonov, ktoré podnikateľom škodí. Najnovším príkladom je návrh na zvýšenie osobitného odvodu, ktorý platia napríklad energetické firmy. Platenie odvodu sa má po novom rozšíriť aj na banky. Cieľom je plátanie dier v štátnom rozpočte, ktoré vznikli napríklad obnovením školských obedov zadarmo.

Energeticky náročné firmy trápi zase to, že z platieb za emisné kvóty sa im má tento rok vrátiť ešte menej peňazí ako vlani. Aj keď žiadali viac, ministerstvo životného prostredia navrhlo zníženie celkovej sumy z 11 na 1,5 milióna eur.

Upozornila na to Asociácia priemyselných zväzov a dopravy. Prekáža jej, že podpora klesá v čase, keď výnosy štátu z predaja emisných kvót medziročne stúpli z 242 na 276 miliónov eur. Do priemyslu sa teda má vrátiť iba pol percenta príjmov Envirofondu. Oproti tomu iné členské štáty EÚ v súlade s bruselskými povoleniami vracajú do priemyslu až 25 % takto získaných zdrojov.

Po spustenom treťom bloku v Mochovciach sa o krok ďalej posunul aj iný jadrový projekt v Jaslovských Bohuniciach. Do roku 2040 ho chce dokončiť pološtátna Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, ktorú spoluvlastní aj český ČEZ. Ide o starší zámer, no teraz investor žiada o jedno z prvých povolení. Výstavba jadrových zdrojov je však mimoriadne technicky náročná a vyžaduje si aj významnú finančnú spoluúčasť štátu. A tá je na Slovensku osobitne po covide a energetickej kríze veľmi otázna.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Lákanie fabriky Bosch na elektromotory do bicyklov sa opäť komplikuje. Majitelia pozemkov chcú viac

Okolo investície nemeckého Boschu, ktorý chce pri Prešove postaviť výrobu pohonov pre elektrobicykle, sa stále niečo komplikuje.

Prvý problém bol, že minister hospodárstva Richard Sulík tento projekt oznámil predčasne – ešte v čase, keď nebol oficiálne potvrdený. To mohlo spôsobiť, že prvá investícia Boschu bola menšia.

Pôvodne sa hovorilo, že Nemci v strednej Európe vybudujú nový závod až pre 4-tisíc zamestnancov, no napokon vyhlásili, že na Slovensku sa najskôr rozbehnú iba so 400 pracovníkmi.

Teraz je tu nová komplikácia, ktorá sa týka výkupu pozemkov v pripravovanom prešovskom parku pri obci Záborské. Miestni chcú za svoju pôdu viac, ako im núka štát.

Ako sa rôznia predstavy majiteľov pozemkov a štátu:

  • RTVS informovala, že štát majiteľom pozemkov ponúkol cenu na úrovni 26,5 eura za štvorcový meter. Niektorí vlastníci však žiadajú až zhruba dvojnásobnú cenu. Odôvodňujú to vyššími znaleckými posudkami z blízkych obcí.
  • Starostka obce Záborské chce dať urobiť vlastný posudok a voviesť tak do problému viac svetla.
  • Ľudia z ministerstva hospodárstva sa s majiteľmi pozemkov majú stretnúť 22. februára.

Čo môže nastať – ak sa štát nedohodne s vlastníkmi pozemkov, môže ich pozemky aj vyvlastniť, lebo ide o investíciu strategického významu. To by však prípravu plôch pre Bosch predĺžilo. Začiatok produkcie má firma naplánovaný už na koniec tohto roka.

O aké veľké územie ide – nový park má celkovo 55 hektárov. Ide o 120 parciel v rukách vyše 200 vlastníkov. Zatiaľ ide iba o polia.


 2. Priemyslu už klesá dopyt, ale náklady má stále vysoké

Po covide a drahých energiách stojí pred priemyslom ďalšia veľká výzva. Vysoká inflácia už znižuje dopyt a tým fabrikám klesajú aj ceny ich finálnych produktov. No za mnohé suroviny i energie stále musia platiť vyššie ceny. Takáto kombinácia firmám berie zisky a tlačí ich aj do redukcie výroby.

Potvrdzuje to aj aktuálny vývoj v

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Automobilový priemysel

Ceny energií

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie