Denník N

Ekonomický newsfilter: Slovensko si udržalo rating, ale tento chaos nebudú investori tolerovať donekonečna

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Marcel Klimek, de facto minister financií v dočasnej vláde, si mohol v piatok vydýchnuť. Parlamentná schôdza sa skončila s omnoho menšími škodami pre verejné financie, ako pôvodne hrozilo. Určite ho potešila aj agentúra Fitch, ktorá aj napriek parlamentnej súťaži, kto rozdá viac, nezhoršila Slovensku rating, aj keď mu nechala negatívny výhľad.

Situácia sa však môže veľmi rýchlo zvrátiť. Ešte nás čakajú pravidelné revízie hodnotenia od najväčších a najprestížnejších agentúr, Standard & Poor’s a Moody’s. Aj ony majú na rating negatívny výhľad, a ak budú klásť väčší dôraz na politický chaos a jeho fiškálne dôsledky, Slovensko si ho nemusí udržať.

Poslanecké návrhy s negatívnym dosahom na rozpočet a ekonomiku budú pokračovať aj po skončení februárovej schôdze. V parlamente sa môžu sformovať populistické ad hoc koalície a niektoré z bláznivých nápadov môžu byť aj úspešné.

Keď sme pri nich, zdá sa, že OĽaNO svoj návrh na päťstovku každému za účasť vo voľbách myslí vážne. Podľa šéfa poslaneckého klubu Michala Šipoša tento týždeň predstavia spôsob, ako kryť jeho jedenapolmiliardové náklady.

Ekonomický newsfilter má dnes 1100 slov, prečítate ho za necelých 5  minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Fitch sa bojí, či budúca vláda bude schopná prijať fiškálne reformy

Slovensko si udržalo šieste najlepšie hodnotenie v škále ratingovej agentúry Fitch. Nezmenil sa však negatívny výhľad, ktorý rating na úrovni A sprevádzal.

O deficit v tomto roku sa agentúra neobáva. Vzhľadom na to, že sa pravdepodobne nevyčerpá celá suma alokovaná na pomoc domácnostiam a podnikom ani eurofondy, dosiahne schodok len 5,6 percenta HDP, čo je

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie