Denník N

Ekonomický newsfilter: Trápnosť so zvyšovaním dôchodkov by mohla byť budíčkom aspoň pre niektorých poslancov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

bývalý ruský premiér Viktor Černomyrdin sa preslávil výrokom, že vláda mala tie najlepšie úmysly, ale dopadlo to ako vždy. Tento opis sedí aj na príbeh zmeny valorizácie slovenských dôchodkov, ktorá mala zabezpečiť, aby penzisti nemuseli v čase extrémnej inflácie na kompenzáciu od štátu čakať až do januára.

Poslanci ju schválili minulý týždeň a dnes sa ukazuje, že dosiahli presný opak toho, čo chceli. Podľa člena rozpočtovej rady Martina Šustera štát ušetrí a dôchodcovia dostanú v januári menej, ako keby žiadna zmena nenastala.

Takýto omyl nemôže nikoho prekvapiť v časoch, keď sa dôležité zákony tvoria z večera na ráno priamo v parlamente. V tomto prípade dopadol chaos pre štátnu pokladnicu napokon dobre, nabudúce už nemusí.

Ekonomický newsfilter má dnes približne 1300 slov, prečítate ho za päť a pol minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Chaos okolo valorizácie dôchodkov sa stupňuje

Zákon, ktorým sa len minulý týždeň menil spôsob valorizácie dôchodkov, je zrelý na opravu. Jedine, že by sa poslanci zmierili s tým, že dosiahli úplný opak toho, čo plánovali. Dôchodky totiž porastú pomalšie ako v prípade, že by sa nič nemenilo.

Zmena, ktorú navrhli poslanci Hlasu, mala zabezpečiť, aby sa dôchodky zvýšili už v čase, keď ceny prudko rastú, a nie až s oneskorením. No po tom, ako sa pozmeňovacím návrhom strany SaS oddialila účinnosť novely z jari tohto roka na január 2024, dôchodcovia dostanú

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie