Denník N

Ekonomický newsfilter: Rast cien naďalej straší vo svete aj na Slovensku

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

dnes je veľmi smutné výročie. Pred rokom, 24. februára, zaútočilo Rusko na Ukrajinu a dodnes tam vraždí nevinných ľudí – príslušníkov ozbrojených síl, civilistov aj deti.

Z Ruska sa stal teroristický štát, ktorý ničí nielen ukrajinskú a ruskú, ale aj globálnu ekonomiku a spôsobuje veľkej časti sveta vrátane Slovenska obrovské materiálne škody. Samotná Ukrajina dnes musí dávať takmer celý predtým mierový rozpočet na svoju armádu. Pred vojnou odtiaľ muselo utiecť 8 miliónov obyvateľov.

Západný svet to zomklo, pomáha Ukrajine dodávkami zbraní aj financiami a zároveň sa bleskurýchlo zbavuje závislosti od ruských energií. No ako pri tejto príležitosti píše Ivan Mikloš, ani to zatiaľ nestačí.

Hoci len skupina siedmich najbohatších štátov sveta G7 v tomto roku zvýši podporu Ukrajine na 39 miliárd dolárov, vojna sa tak skoro neskončí aj preto, že Rusko sa nepodarilo úplne izolovať a pomoc vyspelého sveta stále nie je dostatočná na to, aby ruského agresora zastavila.

Ekonomický newsfilter má dnes 1320 slov, prečítate ho za približne päť a pol minúty. Pripravili Oliver Brunovský a Radoslav Tomek.


1. Inflácia naďalej straší biznis, americké akcie znova padali nadol

Obavy z inflácie, ktorá odoláva snahe centrálnych bankárov dostať ju pod kontrolu, spôsobili tento týždeň najväčší výpredaj

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie