Denník N

Ekonomický newsfilter: Rast cien naďalej straší vo svete aj na Slovensku

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

dnes je veľmi smutné výročie. Pred rokom, 24. februára, zaútočilo Rusko na Ukrajinu a dodnes tam vraždí nevinných ľudí – príslušníkov ozbrojených síl, civilistov aj deti.

Z Ruska sa stal teroristický štát, ktorý ničí nielen ukrajinskú a ruskú, ale aj globálnu ekonomiku a spôsobuje veľkej časti sveta vrátane Slovenska obrovské materiálne škody. Samotná Ukrajina dnes musí dávať takmer celý predtým mierový rozpočet na svoju armádu. Pred vojnou odtiaľ muselo utiecť 8 miliónov obyvateľov.

Západný svet to zomklo, pomáha Ukrajine dodávkami zbraní aj financiami a zároveň sa bleskurýchlo zbavuje závislosti od ruských energií. No ako pri tejto príležitosti píše Ivan Mikloš, ani to zatiaľ nestačí.

Hoci len skupina siedmich najbohatších štátov sveta G7 v tomto roku zvýši podporu Ukrajine na 39 miliárd dolárov, vojna sa tak skoro neskončí aj preto, že Rusko sa nepodarilo úplne izolovať a pomoc vyspelého sveta stále nie je dostatočná na to, aby ruského agresora zastavila.

Ekonomický newsfilter má dnes 1320 slov, prečítate ho za približne päť a pol minúty. Pripravili Oliver Brunovský a Radoslav Tomek.


1. Inflácia naďalej straší biznis, americké akcie znova padali nadol

Obavy z inflácie, ktorá odoláva snahe centrálnych bankárov dostať ju pod kontrolu, spôsobili tento týždeň najväčší výpredaj

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie