Denník N

Po 17 rokoch prišla zo Saudskej Arábie do Borov: Sestry sú stále považované za asistentky

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

„Keď som prvýkrát prišla do Rijádu, bola som vydesená, čo všetko odo mňa chcú,“ hovorí riaditeľka pre ošetrovateľstvo v novej nemocnici Penty na bratislavských Boroch Alena Kendrick. Sestrám chce dať kompetencie a odstrániť administratívu.

Koncom marca otvorí Penta svoju prvú veľkú nemocnicu na bratislavských Boroch. Ošetrovateľský tím sestier, praktických sestier či sanitárov vedie Alena Kendrick.

V rozhovore hovorí o tom:

  • prečo na Slovensku sestry nemajú dostatok kompetencií;
  • že v Boroch budú pôrodné asistentky viesť prirodzené pôrody;
  • akú administratívu odbúrali
  • a ako sa jej žilo v Saudskej Arábii, kde strávila 17 rokov.

Pochádzate z Česka, 17 rokov ste boli v zahraničí. Väčšinou je pohyb zdravotníkov opačný – zo Slovenska do Česka. Prečo ste pred piatimi rokmi prijali ponuku z Bratislavy?

Z Česka som najprv vyrazila do sveta – do Saudskej Arábie. Ponuka zo Slovenska prišla potom. Našli si ma cez headhunterskú spoločnosť a dali mi ponuku viesť ošetrovateľstvo v nemocnici na Boroch. Najskôr som tomu neverila, myslela som si, že to je spam. Poslali mi totiž e-mail s ponukou a spoločnosť mala len tri písmená. Ale keď som začala hľadať na internete, zistila som, že sa v Bratislave stavia nová nemocnica. Tak som do toho išla.

Neobávali ste sa, ako funguje systém zdravotníctva na Slovensku?

To ma skôr lákalo. Stavia sa tu niečo nové, nemyslím len budovu, ale aj procesy a inovácie. To ma pritiahlo, aby som to prijala, aj keď to bolo za omnoho menšie peniaze, ako som mala v Saudskej Arábii. Bola som tam 17 rokov a už som sa pripravovala, že počas roka by som tam skončila kariéru. Splnila som ciele, ktoré som mala nastavené. Lepšie sa odchádza

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Bratislavské nemocnice

Rozhovory

Zdravotníctvo

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie