Denník N

Môžem investovať do umelej inteligencie? Už to možno robíte a ani o tom neviete

Foto - Jumpstory
Foto – Jumpstory
  • Do umelej inteligencie (AI), ktorej sa predpovedá veľký rozmach, môžu investovať aj bežní ľudia, najľahšie dostupné sú špeciálne zamerané ETF fondy.
  • Akcie firmy OpenAI, ktorá predstavila nástroj ChatGPT, sa priamo nedajú kúpiť, nie sú verejne obchodované.
  • Traja odborníci hovoria, či by mal bežný investor investovať do AI a či v umelej inteligencii naozaj vidia potenciál alebo budúcu bublinu.

Keď spoločnosť OpenAI minulý rok zadarmo sprístupnila ChatGPT, ktorý svojimi textami dokáže skladať skúšky či prijímacie pohovory do zamestnania, ľudia začali pripúšťať, že umelá inteligencia spustí revolúciu. Odborníci aj v nedávnej ankete Denníka E predpovedajú, že zmení svet a naštartuje zmeny v rôznych odvetviach, ktoré možno prirovnať vynájdeniu kolesa či internetu.

Drobní investori môžu byť pri tom. Umelá inteligencia, robotika, cloudové riešenia, kybernetická bezpečnosť – to všetko sú rastúce sektory, ktoré by mal mať v portfóliu každý investor, ktorý sa pozerá na dlhodobý horizont, hovorí investičný analytik Across Investments Dominik Hapl.

Neznamená to však, že treba meniť investície, ktoré už človek urobil, nové odvetvie môže byť doplnkom. K dispozícii je niekoľko desiatok takzvaných ETF aj aktívne riadených fondov.

„Otázna je profitabilita firiem, ktoré boty vyvíjajú,“ vraví Roman Scherhaufer z European Investment Centre. „Konkurencia bude aj v tomto sektore významná, preto treba byť stále široko diverzifikovaný.“

Ako investovať do umelej inteligencie

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Technológie

Umelá inteligencia

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie