Denník N

Ekonomický newsfilter: Ďalšia štatistika potvrdila pokles cien nehnuteľností, ale katastrofu nečaká nikto

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

včerajšie údaje štatistického úradu potvrdili, že ceny bývania v poslednom štvrťroku klesli, aj keď iba mierne.

Obavy z väčšieho prepadu, ktoré živili individuálne skúsenosti maklérov, sa nepotvrdili. Je skôr pravdepodobné, že realitný trh zamrzne, než scenár, v ktorom budú predávajúci ponúkať byty a domy s veľkými zľavami, hovoria experti. O niekoľko kvartálov by klesajúca inflácia a rastúce platy mali dopyt opäť oživiť.

Ekonomický newsfilter má dnes zhruba 1300 slov, prečítate ho za necelých 6 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Armagedon na realitnom trhu sa nekoná

Utorkové údaje štatistického úradu síce potvrdili pokles cien bývania v poslednom štvrťroku, ale zďaleka nejde o dvojciferné prepady, o ktorých hovorili realitní makléri. Domy a byty v porovnaní s predošlým kvartálom zlacneli o 0,8 percenta, medziročný rast cien sa spomalil pod 10 percent.

Štatistický úrad pri výpočte používa skutočné ceny z uzavretých zmlúv, a preto by jeho údaje mali lepšie odrážať realitu ako podobný index Národnej banky Slovenska počítaný z ponukových cien. Kvartálny pokles podľa metodiky štatistikov bol miernejší ako

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie