Denník N

Ekonomický newsfilter: Ďalšia štatistika potvrdila pokles cien nehnuteľností, ale katastrofu nečaká nikto

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

včerajšie údaje štatistického úradu potvrdili, že ceny bývania v poslednom štvrťroku klesli, aj keď iba mierne.

Obavy z väčšieho prepadu, ktoré živili individuálne skúsenosti maklérov, sa nepotvrdili. Je skôr pravdepodobné, že realitný trh zamrzne, než scenár, v ktorom budú predávajúci ponúkať byty a domy s veľkými zľavami, hovoria experti. O niekoľko kvartálov by klesajúca inflácia a rastúce platy mali dopyt opäť oživiť.

Ekonomický newsfilter má dnes zhruba 1300 slov, prečítate ho za necelých 6 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Armagedon na realitnom trhu sa nekoná

Utorkové údaje štatistického úradu síce potvrdili pokles cien bývania v poslednom štvrťroku, ale zďaleka nejde o dvojciferné prepady, o ktorých hovorili realitní makléri. Domy a byty v porovnaní s predošlým kvartálom zlacneli o 0,8 percenta, medziročný rast cien sa spomalil pod 10 percent.

Štatistický úrad pri výpočte používa skutočné ceny z uzavretých zmlúv, a preto by jeho údaje mali lepšie odrážať realitu ako podobný index Národnej banky Slovenska počítaný z ponukových cien. Kvartálny pokles podľa metodiky štatistikov bol miernejší ako

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie