Denník N

Zelený newsfilter: Ak ste bohatý, pre planétu ste zrejme veľký problém

Ilustrácia - T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Najbohatších desať percent ľudí v EÚ a v USA vypúšťa tri- až päťkrát viac emisií skleníkových plynov než bežne zarábajúci obyvateľ a 16-násobne viac než najchudobnejších desať percent, píšu v najnovšom komentári analytici Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA).

Ich zistenia nahrávajú hlasom, ktoré volajú po obmedzení zlyhávajúceho kapitalizmu, obmedzení konzumu a „zastropovaní“ bohatstva.

Aj keď to niekomu znie „ľavicovo“, s ideológiou to nemá nič spoločné. Minimálne posledných dvadsať rokov pribúda množstvo vedeckých dôkazov o tom, že priveľké príjmové rozdiely majú negatívne environmentálne, ale aj sociálne dôsledky. Napríklad zhoršujú zdravie a skracujú priemerný vek.

V úvode Zeleného newsfiltra sa však najskôr pozastavíme pri ďalšej epizóde reality šou s názvom Národná rada Slovenskej republiky. Bude sa vysielať síce až o dva týždne, no už teraz je jasné, že sa bude točiť aj okolo zásadných zmien v ochrane životného prostredia.

Zelený newsfilter má 1600 slov a prečítate ho za 7 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.


1. Sme rodina si chce ochranu prírody „optimalizovať“ po svojom

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Developeri v Bratislave

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Príroda

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie