Denník N

Poslanci chceli urýchliť rast sociálnych dávok. Zmenou valorizácie životného minima však nedosiahli nič

Foto - N
Foto – N
  • Životné minimum sa bude od júla valorizovať len o rast cien.
  • Poslanci chceli novým spôsobom jeho valorizácie dosiahnuť rýchlejší rast rôznych dávok a príspevkov. Vyzerá to tak, že sa prepočítali – dávky zrejme porastú rovnako, ako keby sa nič nezmenilo. 
  • Odborári si myslia, že najskôr treba životné minimum jednorazovo zvýšiť a potom nastaviť nový valorizačný mechanizmus.

Poslancom parlamentu nevyšiel ani druhý pokus o štedrejšie zvýšenie sociálnych dávok. V tom prvom prípade chceli urýchliť valorizáciu dôchodkov, ale v skutočnosti ju spomalili.

V druhom prípade chceli urýchliť rast ďalších sociálnych dávok, ktoré sú naviazané na životné minimum – ide napríklad o minimálne dôchodky alebo rodičovský príspevok. Vyzerá to však tak, že nový spôsob valorizácie životného minima ľuďom nepomôže. Zvýšenie dávok bude rovnaké, ako keby poslanci žiadnu zmenu v parlamente neschválili.

Dosiaľ štát pri pravidelnej júlovej zmene životného minima sledoval vývoj dvoch ukazovateľov – cien dôležitých pre nízkopríjmové domácnosti a rastu príjmov slovenských domácností na osobu. Na zmenu životného minima však vždy použil údaj s nižšou hodnotou.

Životné minimum sa bude po novom už valorizovať len o rast cien nízkopríjmových domácností. Zmenu presadila poslankyňa OĽaNO Lucia Drábiková cez pozmeňujúci návrh k novele zákona o pomoci v hmotnej núdzi.

„Zmenou valorizácie súm životného minima sa dosiahne stav, keď budú sumy životného minima odzrkadľovať reálnu hodnotu toho, o koľko sa zvýšia minimálne náklady nízkopríjmovej domácnosti, ktoré potrebuje vynaložiť na zabezpečenie základných životných podmienok,“ odôvodnila Lucia Drábiková návrh.

Prečo menili pravidlá: Poslanci chceli touto zmenou zabezpečiť výraznejšie zvýšenie dávok. Doterajší spôsob valorizácie, ktorý vždy vychádzal z nižšieho z dvoch spomínaných ukazovateľov, bol totiž v minulom roku pre ľudí nevýhodný. Vychádzalo sa z rastu príjmov, keďže ten bol v danom roku nižší ako inflácia. Dávky sa preto zvýšili menej ako životné náklady ľudí.

Poslanci zrejme predpokladali, že inflácia bude aj naďalej vyššia než rast príjmov, takže keď valorizáciu životného minima naviažu iba na infláciu, dosiahnu výraznejší nárast dávok.

Podľa najnovšej prognózy ministerstva financií to tak však nebude. Príjmy budú opäť rásť rýchlejšie než životné náklady a tak to bude až do roku 2026.

Znamená to, že podľa nových aj podľa doterajších pravidiel by sa na valorizáciu použila nízkopríjmová inflácia, upozornil Marián Polášek z Inštitútu finančnej politiky ministerstva financií.

„Vychádzajúc z aktuálnych predpokladov najnovšej makroekonomickej prognózy z februára 2023, uvedená legislatívna zmena nebude mať žiaden vplyv na výšku životného minima,“ zhodnotil Marián Polášek.

Skutočný vplyv legislatívnej zmeny však podľa neho bude možné finálne vyhodnotiť až ex-post.

Bude to menej, ako sa očakávalo

Najbližšie zvyšovanie životného minima prebehne v júli tohto roka, keď sa už použije nový mechanizmus. Zámer predkladateľky bol dobrý, zmena

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dane a odvody

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie