Denník N

Konkurzné novinky: Vo februári nastala nevídaná emancipácia privátnych veriteľov

Autor je analytik spoločnosti Finstat

Vo februári súdy povolili dve reštrukturalizácie. Prvá sa týka spoločnosti Geba Cables and Wires Slovakia, ktorá vo Veľkých Levároch na Záhorí zamestnáva zhruba dvesto ľudí vo výrobe káblových zväzkov. Pre ekonomické dosahy pandémie a rusko-ukrajinský konflikt, ktorý jej skomplikoval dovoz surovín, sa v účtovnom roku končiacom 31. marca 2022 dostala do straty bezmála 1,2 milióna eur. S financovaním jej síce pomohol významný odberateľ aj bývalý rakúsky vlastník, ale situácia sa nezlepšila. Preto v decembri požiadala súdy o ozdravenie.

Druhá reštrukturalizácia súvisí s najväčším úpadkom roka 2020, ktorým bol konkurz výrobcu plastových profilov Bopal. Eseročku stále ovláda nitriansky podnikateľ Dušan Bočkay, ktorého podľa výpovede bývalého šéfa daňových vyšetrovateľov Ľudovíta Makóa pre NAKA mala vypaľovať skupina významných funkcionárov finančnej správy.

Dušan Bočkay ovládal do jesene 2020 aj firmu Bopal SK, ktorá odvtedy prešla rukami niekoľkých bielych koní, presídlila sa do Topoľčian a zmenila aj názov na Top Recycling. Akcelerovali jej výnosy, no aj tak skončila v úpadku. Firma je bez zamestnancov a má dvojnásobné dlhy v porovnaní so spoločnosťou Geba Cables and Wires, ktorú spomíname v úvode textu. Najprv sa ju v novembri pokúsil dostať do konkurzu veriteľ. Firma však pred Silvestrom požiadala o reštrukturalizáciu, ktorú jej súdy povolili o poldruha mesiaca neskôr.

Vlani iniciovali privátni veritelia každý siedmy konkurz. V priemere to boli tri firmy alebo traja občania mesačne. Vo februári však právnické osoby navrhli až

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie