Denník N

Chcete mať legálnu balkónovú solárnu elektráreň? Je to tortúra, ale dá sa to

Ilustračné foto - Adobe Stock
Ilustračné foto – Adobe Stock

Na jeseň minulého roka priniesol Denník E reportáž o solárnych paneloch, ktoré si v Nemecku montujú obyvatelia bytoviek, aby si tak znížili účty za energie. Na Slovensku to také jednoduché nie je. No ukazuje sa, že to nie je ani nemožné. 

Takzvané plug & play fotovoltické systémy, ktoré stačí zavesiť na balkón, zapojiť do najbližšej zásuvky a užívať si elektrinu zo slnka, predávajú aj niektoré slovenské internetové obchody. Chýbajú však pravidlá, ako to urobiť tak, aby to bolo bezpečné a človek neriskoval pokuty.

Podľa Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA), ktorá má na starosti aj podporu obnoviteľných zdrojov v domácnostiach, hrozí, že ľudia si budú panely montovať u seba doma „nadivoko“. Viaceré facebookové skupiny, ktoré združujú skupiny nadšencov, upozorňujú, že sa to už deje.

„Ľudia si to robia, niektorí to majú úplne načierno, niektorí čiastočne atď., keďže legislatíva je u nás, aká je,“ napísal nám jeden z čitateľov.

Domáca solárna elektráreň odfotená na sídlisku v Piešťanoch

Reprofoto z videa Lukáša Kodoňa (s dovolením autora).

SIEA tvrdí, že inštalovanie mikro-fotovoltických systémov je „pravdepodobne možné“ aj na Slovensku. Upozorňuje však, že je pri tom nutné splniť požiadavky na bezpečnú prevádzku, ochranu zdravia a majetku.

Pezinčan Ľuboš Petrovič si „vybavovačkami“ prešiel a teraz počíta ušetrené peniaze. V zimných mesiacoch to podľa neho „nebolo nič moc“. „No dnes bol slnečný deň a polovicu dennej spotreby bytu pokrylo slnko.“

Ako na to išiel Pezinčan Ľuboš

„Máme južný balkón, hovoril som si – prečo to nevyužiť?“ začína rozprávanie Ľuboš Petrovič z Pezinka. Hneď však dodáva, že pri veľkosti balkóna 3,6 štvorcového metra nemal väčšie očakávania než to, že solárne panely budú znižovať účty za elektrinu.

Po prvom polroku vidí výsledky

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Klimatická kríza

Technológie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie