Denník N

Ekonomický newsfilter: Reálne mzdy sa prepadli najviac za 22 rokov, ale trh práce sa drží

Výroba nábytku. Foto N – Tomáš Benedikovič
Výroba nábytku. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

priemerná mzda očistená o infláciu sa vlani prepadla najviac za posledných 22 rokov, ukázali piatkové štatistiky. Nie je to žiadne prekvapenie a pravdupovediac, ak by nominálne mzdy rástli rovnakým tempom ako ceny, centrálna banka by mala s infláciou omnoho väčší problém.

Čerstvé údaje z trhu práce našťastie ukazujú, že ekonomika aj napriek vysokej inflácii a energetickej kríze stále vytvára nové pracovné miesta. To je veľmi dobrá správa, lebo kombinácia vysokej inflácie a rastúcej nezamestnanosti by bola pre ekonomický rast fatálna.

Ekonomický newsfilter má dnes približne 1300 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Nová hrozba pre európske automobilky sa volá Čína

Automobilky v Európe sa stále nevyrovnali s výpadkami komponentov a teraz pred nimi stojí úplne nová výzva. Je ňou rastúci export áut, najmä elektrických vyrobených v Číne, ktoré sú navyše čoraz kvalitnejšie.

Čína minulý rok vyviezla 2,5 milióna vozidiel a dotiahla sa tak na Nemecko – dlhoročnú dvojku v rebríčku automobilových exportérov. Na čele poradia zostalo

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie