Denník N

Ekonomický newsfilter: Reálne mzdy sa prepadli najviac za 22 rokov, ale trh práce sa drží

Výroba nábytku. Foto N – Tomáš Benedikovič
Výroba nábytku. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

priemerná mzda očistená o infláciu sa vlani prepadla najviac za posledných 22 rokov, ukázali piatkové štatistiky. Nie je to žiadne prekvapenie a pravdupovediac, ak by nominálne mzdy rástli rovnakým tempom ako ceny, centrálna banka by mala s infláciou omnoho väčší problém.

Čerstvé údaje z trhu práce našťastie ukazujú, že ekonomika aj napriek vysokej inflácii a energetickej kríze stále vytvára nové pracovné miesta. To je veľmi dobrá správa, lebo kombinácia vysokej inflácie a rastúcej nezamestnanosti by bola pre ekonomický rast fatálna.

Ekonomický newsfilter má dnes približne 1300 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Nová hrozba pre európske automobilky sa volá Čína

Automobilky v Európe sa stále nevyrovnali s výpadkami komponentov a teraz pred nimi stojí úplne nová výzva. Je ňou rastúci export áut, najmä elektrických vyrobených v Číne, ktoré sú navyše čoraz kvalitnejšie.

Čína minulý rok vyviezla 2,5 milióna vozidiel a dotiahla sa tak na Nemecko – dlhoročnú dvojku v rebríčku automobilových exportérov. Na čele poradia zostalo

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie