Denník N

Ekonomický newsfilter: S novým úrokom môže prísť takmer polovičný nárast mesačnej splátky

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

mnohí ľudia, ktorí si pred rokom zafixovali úrok hypotéky na 5 alebo 10 rokov dopredu, na tom ušetria až stovky eur mesačne. Úroky sa totiž v reakcii na infláciu zvyšujú oveľa dramatickejšie, ako sa dalo čakať ešte v lete alebo aj na jeseň minulého roka.

Doplatia na to napríklad tí, ktorým banka zmení úrok v najbližšom roku, a žiadatelia o nové hypotéky.

Z Európskej centrálnej banky navyše prichádzajú čoraz ostrejšie vyjadrenia. Rakúsky člen Rady guvernérov Robert Holzmann včera vyhlásil, že ECB by mala postupne zvýšiť svoju základnú úrokovú sadzbu z 2,5 až na 4,5 percenta.

Tým prebil piatkové výroky svojho belgického kolegu Pierra Wunscha, ktorý pripustil nárast sadzieb na 4 percentá.

Ekonomický newsfilter má dnes približne 1300 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. Mnohých dlžníkov čaká prudký nárast mesačných splátok, pri nových úveroch sú banky opatrné

Zdražovanie úverov bude citeľnejšie, ako sme si donedávna mysleli. Nedá sa vylúčiť, že Európska centrálna banka zvýši základné úrokové sadzby až na 4 percentá, povedal ešte v piatok člen Rady guvernérov Pierre Wunsch.

Šéf rakúskej centrálnej banky Robert Holzmann včera ešte pritvrdil. Sadzby ECB by sa podľa neho mali zvýšiť teraz v marci a v ďalších troch mesiacoch zakaždým o pol percentného bodu. Dohromady teda z aktuálnych 2,5 až na 4,5 percenta.

Ešte v júli minulého roka sa pritom počítalo s tým, že centrálna banka sa zastaví na dvoch percentách.

Odhady vývoja základných sadzieb, od ktorých sa odvíjajú aj ceny hypoték, sa menili spolu s rastúcou infláciou. Posledné dáta za február boli prekvapujúco zlé – ukázali, že jadrová inflácia, proti ktorej musí centrálna banka bojovať vyššími úrokmi, naďalej rastie.

Zvyšovanie sadzieb zo strany ECB zasiahne ľudí, ktorým banka v najbližších mesiacoch zmení úrok, aj tých, ktorí si úver iba zoberú.

Začnime prvou skupinou – existujúci dlžníci: Ak sa niekomu zvýši úrok z 1 na 4 percentá a jeho mesačná splátka je dnes 370 eur, po novom môže platiť 550 eur – o 45 percent viac, odhaduje hypotekárny špecialista spoločnosti ProHypo Bruno Gábel (modelový príklad počíta so zostatkom hypotéky 100-tisíc eur a splatnosťou 25 rokov).

Pre ľudí, ktorí si iba zoberú úver na kúpu bytu, táto situácia znamená okrem vyšších mesačných splátok ešte aj to, že im banka nemusí požičať, koľko potrebujú. „Možno aj polovici žiadateľov o hypotéku dnes nevyjde

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie