Denník N

Ekonomický newsfilter: Domácnosti minulý rok ekonomiku podržali, teraz ju budú brzdiť

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

dočasne poverený premiér Eduard Heger sa včera konečne odhodlal na odchod z OĽaNO. Zakladá novú stranu s názvom Demokrati, v ktorej predsedníctve budú napríklad ministri Karel Hirman, Rastislav Káčer a Jaroslav Naď.

Zo zloženia tejto zostavy sa dá predpokladať, že Demokrati sa na ďalšej deštrukcii verejných financií nebudú chcieť podieľať. Slovensko nemá ďaleko k tomu, aby sa vybralo gréckou cestou. Ekonómovia však upozorňujú, že má stále dosť času, aby to reformami zvrátilo.

Slovenská ekonomika v závere minulého roka rástla najpomalším medziročným tempom za sedem kvartálov. Znie to ako smutná správa, ale v porovnaní s niektorými inými krajinami EÚ alebo s prognózami z jesene sme na tom stále dobre. Rast však ťahali domácnosti, ktoré s infláciou bojovali míňaním úspor. To sa už tento rok opakovať nebude.

Ekonomický newsfilter má dnes približne 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Ekonomiku podržali domácnosti míňaním úspor

Štatistický úrad včera potvrdil, že ekonomika sa v poslednom kvartáli roka 2022 držala prekvapujúco dobre. Medziročne vzrástla o 1,1 percenta a zvýšila sa aj v porovnaní s predošlým kvartálom.

Medziročný rast bol síce najpomalší za sedem štvrťrokov, ale aj tak sú to dobré správy. Ešte pred pár mesiacmi mnohí analytici predpovedali, že hrubý domáci produkt na Slovensku čaká krátkodobý prepad. Napokon, to sa už stalo v Česku alebo Nemecku.

Nie je to však ani dôvod na prehnaný optimizmus. Ekonomický rast potiahla najmä

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie