Denník N

Ako to číta Ivan Mikloš: Sankcie začali fungovať a počas zimy rozvrátili ruské verejné financie

Petrohrad. Foto - TASR/AP
Petrohrad. Foto – TASR/AP

Autor je bývalý minister financií SR

Od začiatku vojenskej agresie proti Ukrajine vo februári 2022 pripravili a spustili západní spojenci Ukrajiny veľké množstvo protiruských sankcií, ktoré izolovali ruskú ekonomiku od tej západnej.

Takmer všetci pozorovatelia (zahraniční, domáci opoziční, ale napríklad aj ruská centrálna banka a jej uznávaná guvernérka Elvira Nabiullinová) očakávali, že dôsledky sankcií budú pre ruskú ekonomiku zničujúce alebo aspoň významné a prídu najneskôr na začiatku jesene minulého roka.

Prognózy vývoja ruskej ekonomiky na rok 2022 sa na jar minulého roka pohybovali na úrovni poklesu o desať až dvanásť percent, potom na začiatku leta sa tieto odhady upravovali na 4 až 6 percent a napokon sa zdá, že skutočný vývoj bol pre Rusko ešte omnoho priaznivejší. Podľa oficiálnych údajov ruského štatistického úradu z konca februára klesla vlani ruská ekonomika o 2,1 percenta.

Dôvodov takéhoto vývoja bolo viac. Ten najdôležitejší spočíval v tom, že ruská ekonomika mala v prvom roku vojny proti Ukrajine k dispozícii viac peňazí, ako predpokladala v rozpočte, teda pred vojnou. Dôvodom boli

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ako to číta Ivan Mikloš

Bývalý minister financií Ivan Mikloš pre Denník E pravidelne komentuje svetovú ekonomickú debatu a jej dopady na Slovensko.

Vojna na Ukrajine

Ekonomika, Komentáre

Teraz najčítanejšie