Denník N

Ekonomický newsfilter: Putinovi dochádzajú peniaze, začína žmýkať ruský biznis

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

ekonomika ruského agresora konečne krváca a Putinovi sa odrazu výrazne redukujú zdroje na vedenie vojny. Snaží sa to zachrániť z naakumulovaného Fondu blahobytu a z predaja zlatých devízových rezerv, ale tieto zdroje sa veľmi rýchlo vyčerpajú, píše Ivan Mikloš, ktorý dlhodobo pozorne sleduje ekonomiky Ukrajiny a Ruska.

Po celý minulý rok sa zdalo, že sankcie západných štátov za útok Ruska na Ukrajinu príliš nefungujú. Lenže po tom, čo sa Európa dokázala pripraviť na zimu a začali platiť embargá na dovoz plynu, ropy a od februára aj na ropné produkty, dopadol už január pre ruské verejné financie katastrofálne.

Naopak, vývoj na európskom trhu s plynom je teraz pre nás priaznivý, dokonca aj ceny ropy, po ktorej sa pri postpandemickom oživovaní čínskej ekonomiky očakáva väčší dopyt, ešte stále pokračujú v poklese.

Vojna ešte stále zúri, aj túto noc Putin podnikol ďalší ničivý útok na energetickú infraštruktúru po celej Ukrajine, no čoraz viac sa už hovorí o povojnovej obnove a aj o príležitostiach pre ukrajinskú, európsku a celosvetovú ekonomiku.

Ekonomický newsfilter má dnes približne 1400 slov, prečítate ho za 6 minút. Pripravili Oliver Brunovský a Radoslav Tomek.


1. Ekonomika ruského agresora od decembra masívne krváca

Ruský rozpočet bol až do konca novembra vďaka mimoriadne vysokým cenám ropy a plynu v miernom prebytku, ale napokon sa rok skončil s deficitom vo výške 2,3 percenta HDP.

To síce na celoročný deficit nie je veľa, ale keďže celý vznikol za posledný mesiac roka, je to veľmi negatívny trend, komentuje aktuálny ekonomický vývoj v Rusku bývalý minister financií a potom aj dlhoročný ekonomický poradca ukrajinskej vlády Ivan Mikloš.

Január potom už dopadol pre ruské verejné financie katastrofálne. Najmä

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách na kanáli Denník E

Ekonomika

Teraz najčítanejšie