Denník N

Firemný newsfilter: Politici nás už pripravujú o investorov, podnikateľom roka je vysoko ziskový ekoobuvník

Slovenský podnikateľ roka za minulý rok Juraj Fehervari so spoluzakladateľkou svojej firmy Be Lenka na výrobu barefootových topánok Lenkou Cenigovou
Slovenský podnikateľ roka za minulý rok Juraj Fehervari so spoluzakladateľkou svojej firmy Be Lenka na výrobu barefootových topánok Lenkou Cenigovou

Napriek ekonomickej nestabilite až dve tretiny výkonných riaditeľov firiem zo strednej a z východnej Európy neplánuje tento rok odkladať fúzie a akvizície. Ukázala to analýza poradenskej spoločnosti PwC s tým, že najväčší záujem je o podniky z rýchlo sa rozvíjajúcich odvetví, akými sú telekomunikácie, nové technológie či vývoj videohier.

Nemecko lobuje za to, aby sa zákaz predaja nových spaľovacích áut nevzťahoval na syntetické palivá. Tie môžu byť pre EÚ nielen hrozbou, ale aj príležitosťou. Šanca spočíva v tom, že v elektromobilite už Európu predbehla Ázia, no v syntetických palivách môže starý svetadiel prinášať nové riešenia.

Syntetické palivá sú v rýchlosti dotankovania i dojazdoch rovnako komfortné ako ropné, no ich výroba je výrazne drahšia, lebo sa pri nej spotrebuje veľa elektriny.

EÚ bude musieť vyriešiť aj to, aby sa do novších áut dali naozaj tankovať iba syntetické a nie ropné produkty. V opačnom prípade by hrozilo, že sa zákaz spaľovacích motorov bude obchádzať – ľudia budú namiesto povolených syntetických palív tankovať klasický benzín a naftu.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Vláda už podľa potravinárov pyká za nepremyslené dvíhanie platov. Odvetvie opúšťajú hneď dvaja investori

Nemecký Dr. Oetker po 30 rokoch zatvára výrobu pudingov pri Trnave. A nad rovnakým krokom uvažuje aj nórska Orkla, ktorá svojho prešovského výrobcu majonéz Doma získala len pred ôsmimi rokmi. Hovorí o tom verejne, takže jej strata je dosť pravdepodobná.

Čo je za tým:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Agro

  Automobilový priemysel

  Firemný newsfilter

  Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

  Firmy

  Zdravotníctvo

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie