Denník N

Oleje lacnejú, za mäso si ešte priplatíme, pokles ceny masla dlho nevydržal, hovorí riaditeľka potravinárskej komory (+ podcast)

Riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jana Venhartová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jana Venhartová. Foto N – Tomáš Benedikovič

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Nič vlani nezdvíhalo infláciu na slovenskom trhu viac ako ceny potravín. K decembru minulého roka boli potraviny a nápoje medziročne drahšie až o 28 percent a za celý minulý rok Slovákom nákupy potravín zdraželi priemere o vyše 19 percent.

O možnom vývoji cien potravín v tomto a v budúcom roku hovorí Denník E v najnovšom podcaste eNkonomika s riaditeľkou Potravinárskej komory Slovenska Janou Venhartovou.

V rozhovore sa hovorí aj o tom:

  • aké dôsledky môže mať narastajúci dopyt po lacnejších potravinách;
  • ktoré potraviny majú šancu tento rok zlacnieť a ktoré ešte zdražejú;
  • či rast nákladov neznižuje kvalitu potravinárskych receptov;
  • čo hovoria potravinári na zákaz nedeľného predaja.

Budú ceny potravín na Slovensku ďalej rásť pre pokračujúci rast nákladov na energie či platy, a ak áno, tak o koľko? 

Minulý rok ceny potravín rástli naozaj dramaticky a treba si povedať aj to, že pokiaľ sa porovnávame s inými štátmi Európskej únie, krajiny strednej a východnej Európy sú na tom najhoršie. U nás ceny rastú najrýchlejšie. Tento rok neočakávame podobne skokovitý rast ako vlani, ale v každom prípade si musíme povedať, že koncové ceny na pultoch obchodov určuje samotný obchod. My potravinári sa môžeme baviť len o svojich odbytových cenách. Už teraz však na pultoch dochádza aj k zlacňovaniu niektorých potravín.

Celková inflácia pri potravinách môže aj v tomto roku ďalej rásť alebo sa už ceny začnú zotavovať?

Očakávame skôr určitú stabilizáciu. Nebude to rásť skokovite, ale do cien nám stále vstupuje mnoho faktorov, ktoré sa môžu počas roka meniť. Ani začiatkom vlaňajška sme ani len netušili, kam sa až dostanú ceny energií. Vývoj do budúcna sa predpovedá len veľmi ťažko.

Čo ešte zdražie a čo môže zlacnieť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

eNkonomika podcast

Firmy

Inflácia

Kvalita potravín

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie