Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Na Vianoce mal v hoteli neobsadené izby, zdarma ubytoval osamelých a chudobných

Alexandr Bílek. Foto - alexandrbilek.cz

Nikdy sa nevideli, nepoznajú sa, ale vo štvrtok si sadnú v horskom hoteli Hromovka v Špindlerovom Mlýne za štedrovečerný stôl spolu.

V hoteli prežije vyše 40 ľudí niekoľko sviatočných dní, ktoré by si normálne nemohli dovoliť. Alebo by doň ani nešli, pretože nemajú nikoho, s kým by si v ňom zimný oddych dopriali.

Niektorí pricestovali už v utorok, ďalší prišli do hotela dnes. Z Prahy, Brna, východných Čiech, ale aj z Ostravska a Mostecka.

Prežiť Vianoce na horách im umožnil hotelier Alexandr Bílek. Ponúkol totiž izby, ktoré neobsadil bežnými hosťami, osamelým či sociálne odkázaným ľuďom zadarmo. Tým, čo nemajú na dopravu, ponúkol, že im zaplatí aj cestu, alebo inak zabezpečí odvoz.

Na Facebook napísal výzvu, aby mu ľudia napísali, ak vedia o niekom, komu by taký pobyt na Vianoce dopriali. „Urobíme im toľko radosti, že na to nikdy nezabudnú,“ dodal.

„Očakával som, že mi napíše niekto, kto pozná osamelú babičku vo svojom okolí, alebo mamu, ktorá žije sama s dvomi deťmi,“ hovorí.

Taký veľký záujem nečakali

To, čo nasledovalo, však prekonalo všetky jeho očakávania. Ľudia začali pred Vianocami jeho výzvu zdieľať, takže ju za pár dní videli dva milióny ľudí. Za ten čas prišlo 5 000 návrhov ľudí, ktorí by si pobyt v hoteli zaslúžili.

„Neviem, čo sa stalo. Pravdepodobne, keby som ponúkol vagón zlata, tak by to nemalo taký efekt ako tie dve nevinné vety,“ zhodnotil Alexandr Bílek pre Denník N záujem, ktorý vyvolal.

Nie je to pritom prvýkrát, keď ponúkli neobsadené miesta v hoteli. Nikdy to takú vlnu záujmu, ako teraz pred Vianocami, nevzbudilo.

Je pravda, že doteraz voľné miesta zdarma ponúkali skôr známym a hosťom, ktorí už u nich boli a druhý pobyt za rok by si už nemohli dovoliť, pretože majú peniaze len na jeden pobyt.

„Každý rok máme obsadených 60 – 70 percent lôžok. Tento rok je to len 10 percent, takže voľných lôžok bolo viac,“ vraví Alexandr Bílek. Slabší záujem pripisuje predpovedi počasia, ktorá neveští sneh na horách.

Sneh zrejme bude na Vianoce v hoteli chýbať, hostia nie. Foto - www.hotelhromovka.cz
Sneh zrejme bude na Vianoce v hoteli chýbať, hostia nie. Foto – www.hotelhromovka.cz

Na Facebook dal hotelier takúto výzvu prvýkrát. A ukázalo sa, akú silu výzva na sociálnej sieti môže mať.

Robiť zadarmo nie je problém

Prečo s takou ponukou Alexandr Bílek prišiel, keď niektorí hotelieri hľadia len na peniaze a považujú za jednoduchšie izby neobsadiť, než ich ponúknuť záujemcom zadarmo? Vraví, že veľmi rád pomáha, podporuje aj štyri deti v Afrike.

„Aj keď som v hlbokom mínuse, toto pre nás neznamená veľkú záťaž. Máme v hoteli personál, máme postele, perfektných kuchárov, bude uvarené, teplo. Ide už len o to, či budeme robiť pre niekoho zadarmo, a to nie je problém,“ hovorí Alexandr Bílek.

Tým, že na výzvu zareagovali tisíce ľudí a hotel potreboval príchod 40 hostí, ktorých vedel ubytovať, čím skôr zabezpečiť, nebolo príliš veľa času na to, aby dlho vyberali, kto by si pobyt najviac zaslúžil. Alexandr Bílek priznáva, že sa veľmi nemohli rozhodovať podľa sily príbehov ľudí, ktorým chcel niekto z ich okolia pobyt dopriať.

„Pracujeme v hoteli 18 hodín denne, v zime počas sezóny spíme len štyri hodiny. Príbehov bolo veľa, ale vyberal som tak, že kto skôr napísal, ten pobyt dostal,“ vraví.

Všetkých ubytovať nemohli. „Ale ku koncu sezóny ešte chceme pozvať ľudí, aby si trochu užili sezónu,“ dodáva.

Vďaka výzve na Facebooku sa do hotela na Vianoce podľa Alexandra Bílka dostali chorí ľudia, matky samoživiteľky s deťmi, ale aj chlapec-autista.

Snažili sa ľudia dopriať pobyt v hoteli aj bezdomovcom?

„Volal mi jeden pán, že vie o babičke, ktorá už niekoľko dní sedí na lavičke v Brne s kufrom. Tak sme sa dohodli, že jej ponúkne, že ju môže kedykoľvek inokedy – v januári, vo februári priviesť, pretože teraz už máme plno,“ vraví Alexandr Bílek.

Inšpiroval aj ďalších kolegov

Chytil sa tohto nápadu aj niekto z kolegov hotelierov s tým, že by vedel ľudí tiež ubytovať? Alexandr Bílek vraví, že áno.

„Jeden hotelier z mesta ma oslovil, aby som mu poslal niekoľko príbehov ľudí, ktoré som dostal. A ponúkol dvom rodinám Vianoce v penzióne Silva,“ vraví. Na sociálnej sieti tiež zachytil, že ďalší hotelier, v Peci pod Sněžkou, ponúkol niekoľko lôžok.

Nemyslí si, že by taký krok, ako urobil on, nebolo ochotných spraviť viac majiteľov hotelov či penziónov. „Asi to iným len nenapadlo, asi by to viacerí ponúkli zadarmo,“ hovorí.

Problém je podľa neho skôr celú takúto akciu zorganizovať.

Detský domov pobyt odriekol

Na sociálnej sieti sa však našli aj ľudia, ktorí mali pocit, že si hotelier touto výzvou robí lacnú kampaň. Naznačovali, že ak chcel pomôcť ľuďom, ktorí si štedré Vianoce nemôžu dovoliť, alebo by nechceli byť na Štedrý deň sami, mohol miesta v hoteli ponúknuť detskému domovu.

Alexandr Bílek vraví, že táto výhrada nie je namieste. S detským domovom v Mladej Boleslavi hotel Hromovka spolupracuje pravidelne. Počas tohto roku už bolo v hoteli dvakrát asi 16 detí z tohto domova.

Foto - www.hotelhromovka.cz
Foto – www.hotelhromovka.cz

„Detskému domovu sme ponúkli ubytovanie na vianočné dni ako prvému. Pôvodne aj záujem  potvrdili, ale tým, že im mali prísť do domova na sviatky ďalšie deti, to potom zrušili,“ povedal pre Denník N.

Utečenov by bral všetkých

Vie, že by mohol zimné dni vo svojich izbách spríjemniť aj ďalším skupinám ľudí, napríklad utečencom, ktorí sa dostali na územie Česka. No aj preto, že už mal s ponukou, ktorá by sa ich týkala, predošlú skúsenosť, radšej zvolil výzvu na Facebooku a ponuku adresoval ľuďom z Česka.

„Pred niekoľkými mesiacmi sme ponúkli v domčeku, ktorý máme vedľa hotela, dlhodobé ubytovanie zdarma so stravou pre jednu utečeneckú rodinu aj prácu pre nich. Komunikovali sme s ministerstvom niekoľko týždňov a nedokázali nám sem nikoho poslať. Nenašla sa podľa nich žiadna vhodná rodina,“ vraví Alexandr Bílek.

„Utečencov by sme brali všetkých, nie je problém,“ vraví s úsmevom.

Akcia má aj riziká

Generálny sekretár Zväzu hotelov a reštaurácií Marek Harbuľák o výzve českého hoteliera počul. No nevie o tom, že by s podobnou ponukou prišli hotely u nás.

Tvrdí však, že takáto pomoc možno u nás len nie je viditeľná. „My sme trochu utiahnutý národ, ak pomáhame, robíme to z nejakého presvedčenia, neprezentujeme to tak navonok, nechávame si to pre seba. Mnohí ľudia nepociťujú potrebu to zverejňovať,“ dodal.

Na to, že s obdobnou aktivitou na Slovensku, aj keď mimo hlavnej sezóny, prišiel prevádzkovateľ Vily Kosodrevina na Štrbskom Plese upozornili na Facebooku. V tomto roku ponúkol od 3. novembra do 18. decembra bezplatné ubytovanie pre sociálne slabších a finančne znevýhodnených milovníkov Tatier.

Martin Macharik z Hostela sv. Juraj v Banskej Štiavnici považuje počin českého kolegu počas vianočného obdobia za sympatický. No myslí si, že si to môže dovoliť urobiť len väčší hotel, ktorý má v čase Vianoc otvorené, aby tam nemusel na Vianoce volať personál.

„My cez sviatky otvoríme, keď máme ľudí. Sme malý penzión, máme 8 izieb,“ vraví Macharik.

Pripomína aj, že takáto akcia má aj isté riziká, pretože ten, kto človeka na pobyt odporučí, by ho mal dosť dobre poznať. „Musí tam byť istý vzťah, že o niekom viete, kto to je,“ vraví.

Hoci Harbuľák všetky pohnútky českého kolegu nepozná, podobne ako niektorí kritici si myslí, že ak chcel izby ponúknuť, mohol to urobiť aj inak – osloviť krízové centrum či miestny úrad, kde majú prehľad o osamelých či sociálne odkázaných ľuďoch. „Keď to spustil cez sociálne siete, dalo sa očakávať, že tým sledoval trošku aj marketing či šírenie virálnej správy,“ myslí si Harbuľák.

Môže získať nových klientov

Pri takom ohlase, aký hotelierova výzva mala, sa dá očakávať, že síce zabezpečil 40 ľuďom bezplatný vianočný pobyt, no jeho počin oslovil a zapáčil sa desiatkam či stovkám ľudí. Tí možno budú chcieť v budúcnosti do jeho hotela prísť a budú ochotní za svoj pobyt zaplatiť.

„Minimálne pre ten pocit, že je to správny človek, ktorý nepozerá len na zárobky a snaží sa spoločnosti dať aj niečo viac, sa jeho imidž posilnil. A to vytvára trochu iný vzťah k jeho ubytovaciemu zariadeniu,“ dodáva Harbuľák.

„Dá sa očakávať, že ľudia, ktorí jeho výzvu na Facebooku lajkli, môžu byť jeho potenciálni klienti, pretože sa im ten jeho počin páčil,“ hovorí.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Silné overovanie klientov dostalo odklad

Banky v Európe dostali odklad povinnosti takzvaného silného overovania klienta. To malo prísť už od polovice septembra a týka sa napríklad platieb kartami na webe. Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) nastavil nový termín na koniec budúceho roka.

Centrálnym bankám odporučil, aby sa nezameriavali len na kontrolu toho, či banky vo svojej úlohe pri silnom overovaní klienta uspeli. Ale mali by  aktívne sledovať aj celú prípravu.

Posun termínu zo strany EBA sa očakával, predbežné posuny konečného termínu odobrovali centrálne banky komerčným bankám po celej Európe. Nevedeli sa totiž novým pravidlám prispôsobiť. Nie preto, že by sa nepripravovali. Zaskočila ich však pred letom samotná EBA. Vydala správu so súhrnom záverov, čo silnej autentifikácii vyhovuje a čo nie. Škrtla im viac možností, s ktorými počítali.

Silné overovanie klienta, takzvané SCA (strong customer authentication) hovorí o tom, že klient musí byť vždy overený aspoň dvomi z troch faktorov. Tieto tri faktory sú: niečo, čo klient vlastní, niečo, čo vie, a overenie, kým je.

Na Slovensku aj v mnohých iných štátoch je zaužívané, že pri platení kartou na webe človek zadá údaje z karty, cez systém 3D Secure je overený a na povolenie transakcie musí zadať SMS kód, ktorý príde na jeho telefón. V kartových schémach Visa aj MasterCard sa práve 3D Secure zavádzal preto, aby boli platby bezpečné. A postupne sa zavádza jeho vyšší štandard, 3D Secure 2.0.

Lenže podľa výkladu EBA údaje o karte nie sú niečo, čo klient „vie“. A 3D Secure nič nehovorí o tom, „kým je“, aj keď sa posudzujú jeho dáta. Z dvojfaktorovej autentifikácie tak banky pri kartách spĺňajú len jednu – overenie toho, čo klient má, teda zariadenia cez SMS.

Teraz dostali banky čas. Budú hľadať riešenia, aby pravidlám EBA vyhoveli.

Zdieľať

Gazprom začal plniť plynom prvú vetvu nového podmorského plynovodu TurkStream, ktorý prepája Rusko a Turecko. Moskva ním chce obísť ukrajinskú tranzitnú trasu na prepravu ruského plynu do Európy a posilniť si pozíciu na európskom trhu.

Plnenie plynovodu je poslednou fázou pred uvedením do prevádzky, ktorá by mala byť spustená pred koncom tohto roka, píše Reuters.

Základné fakty o plynovode TurkStream:

 • spája Rusko s Tureckom po dne Čierneho mora;
 • má 2 vetvy, každú s prepravnou kapacitou 15,75 miliardy kubických metrov ročne;
 • prvá vetva má slúžiť na zásobovanie tureckých zákazníkov;
 • druhá má zabezpečovať dodávky ďalej do Bulharska, Srbska a Maďarska.

Plnenie druhej vetvy TurkStreamu je naplánované na neskôr.

Zdieľať

Vyzerá to ako súboj Slovenská sporiteľňa vs. Prima banka

Hypotéky sa ďalej zlacňujú, Slovenská sporiteľňa znova znižuje sadzby.  Po tom, čo sadzby Prima banky klesli na 0,8 percenta, ponúka sporiteľňa sadzby od 0,79 percenta.

Sporiteľňa podľa Finančnej hitparády od nedele opäť zníži úrokové sadzby pri úveroch na bývanie. Na úroveň od 0,79 percent sa (po odpočítaní zľavy za vernosť) dostanú pri ročnej a trojročnej fixácii. Pridala aj pätnásťročnú fixáciu (sadzba bude od 1,89 percenta).

Naposledy významný krok smerom nadol urobila sporiteľňa koncom júna. Šéf sporiteľne Peter Krutil v rozhovore tvrdil, že to bola reakcia na situáciu na finančnom trhu. Nebolo však tajomstvom, že veľké banky cítili agresívnu cenovú politiku menších hráčov, najmä Prima banky Slovensko.

Tá tento mesiac znížila úrokové sadzby nových  hypoték na 0,8 percenta pri trojročnom fixe s tým, že takúto sadzbu dá všetkým záujemcom, ktorí na hypotéku splnia podmienky.

Prima banka si pokles dovolila najmä vďaka tomu, že získala lacné zdroje. Na finančnom trhu umiestnila kryté dlhopisy so záporným výnosom do splatnosti. Možno predpokladať, že záporné výnosy budú mať aj neskoršie emisie veľkých bánk. Pretože aj v prípade Prima banky boli najmä dôsledkom toho, že sa do záporu dostali swapové sadzby, od ktorých sú odvodené.

Éra lacných hypoték sa tak najskôr nadlho zakonzervuje.

Zdieľať

Disponibilná miera nezamestnanosti si aj napriek prírastku absolventov udržala 5 % aj v septembri. Po sezónnom očistení miera nezamestnanosti zopakovala 4,9 %, informuje Inštitút finančnej politiky.

Miera nezamestnanosti ostáva nezmenená už päť mesiacov v rade. Spomalenie v Nemecku jej čísla zatiaľ výrazne neovplyvnilo.

Počet voľných pracovných miest dosiahol v auguste nový rekord: úrady práce evidovali takmer 98-tisíc voľných pracovných miest.

Vyše dvoch tretín voľných pozícií hlási západné Slovensko s mierou nezamestnanosti pod 4 %. Najviac žiadaní sú stále operátori a montéri strojov a zariadení a kvalifikovaní remeselníci a pracovníci.

Zdieľať

Pellegrini reaguje na množstvo prijímaných zákonov, ktoré nie sú zahrnuté v rozpočte: „Takúto smršť poslaneckých návrhov zákonov na sklonku volebného obdobia som nevidel už dávnejšie.“ Pozmeňujúce návrhy podľa neho pribúdajú veľmi rýchlo.

„Strácam v tom prehľad,“ povedal premiér, ktorý je momentálne v Bruseli. Viaceré návrhy sú podľa neho ekonomicky náročné a neráta s nimi rozpočet.

Príkladom je minimálny dôchodok, ktorý má stáť navyše 150 miliónov eur.

Návrhy, ktoré predkladajú poslanci, nie sú podľa neho koordinované s vládou. „Niektoré by sme si mohli dovoliť o rok alebo o dva,“ povedal.

Obáva sa nielen ekonomických dosahov, ale aj toho, že zákony môžu mať chyby, pretože sa prijímajú rýchlo.

„Zaváňa mi to viac predvolebným súbojom ako snahou o zlepšenie situácie na Slovensku,“ povedal premiér. Privítal by, aby zákony išli štandardným procesom.

„Nerád by som bol, aby sa posledné mesiace v parlamente rozbehli preteky, kto príde so senzačnejším návrhom,“ povedal premiér.

Zdieľať

Najväčší boom nákupných centier v Európe zažíva Turecko

Najaktívnejšou krajinou v plánovanej výstavbe nákupných centier v Európe je Turecko, kde má do konca roka 2020 pribudnúť 1,5 milióna štvorcových metrov nákupnej plochy. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Cushman & Wakefield.

V prvom polroku 2019 bola výstavba nákupných centier vo väčšine európskych krajín stabilná.

Výrazné pribrzdenie aktivity v Turecku sa však zaslúžilo o celkový pokles dokončených nových priestorov o 18 percent na zhruba 860-tisíc štvorcových metrov

„Napriek poklesu v tomto roku má Turecko naplánované zvýšenie svojej aktivity a táto krajina má momentálne najväčší objem naplánovanej výstavby v Európe,“ tvrdí v analýze realitná poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield (C&W).

Ako je na tom Slovensko

Aj napriek vysokej saturácii nákupných centier, najmä v regionálnych mestách, je nemalá časť ďalšej výstavby naplánovaná na najbližšie 2 až 3 roky.

„Je to výsledok zdravého fungovania maloobchodného sektora v našom regióne a stále relatívne malého vplyvu online predaja na trh,“ hovorí Katarína Paule, vedúca retailového tímu C&W na Slovensku.

Čo sa stavia v Bratislave:

 • druhá fáza nákupného centra Eurovea (pribudne 25-tisíc štvorcových metrov, plánované dokončenie 2021);
 • plánované rozšírenie Auparku (+ 10-tisíc štvorcových metrov);
 • v tomto roku otvára prístavbu Tesco Extra v Petržalke (+ 4000 štvorcových metrov);
 • vo výstavbe je projekt Stanica Nivy (70-tisíc štvorcových metrov maloobchodných priestorov).

Podľa prieskumu je v Európe vo výstavbe približne 5,4 milióna štvorcových metrov nových priestorov s ukončením do konca roka 2020.

Výstavba nákupných centier je výrazne polarizovaná na úrovni krajín a miest.

Mestá s veľkým počtom obyvateľov sú cieľovými pre výstavbu nákupných centier, zatiaľ čo pre menšie centrá sa vyhľadávajú lokality s vysokou návštevnosťou, konštatuje autorka správy Silvia Jodlowski, senior analytička C&W.

Zdieľať

Nezamestnanosť sa po polroku vrátila nad 5 percent

Miera evidovanej nezamestnanosti v septembri po pol roku opäť stúpla nad 5 percent. Podiel ľudí bez práce od júna do augusta stagnoval na 4,97 percenta, v deviatom mesiaci vzrástol o 0,07 percentuálneho bodu.

Septembrové štatistiky nezamestnanosti zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

Podľa neho nezamestnanosť v prvom mesiaci po letných prázdninách ovplyvnili absolventi stredných škôl.

„Je tu isté ochladenie, strata dynamiky na trhu práce, ale nie je to stagnácia, nemôžeme hovoriť o kríze,“ vyhlásil minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Čo hovoria štatistiky:

 • v porovnaní s augustom nezamestnanosť stúpla vo všetkých krajoch s výnimkou Bratislavského;
 • ku koncu septembra mohlo okamžite nastúpiť do práce 138 893 osôb, úrady práce evidovali 97 589 voľných miest;
 • medziročne nezamestnanosť klesla o 0,34 percentuálneho bodu

Najviac voľných pracovných miest úrady registrovali na pozíciách operátor a montér strojov a zariadení, kvalifikovaný pracovník a remeselník a pomocný a nekvalifikovaný pracovník.

Spomedzi okresov bola v septembri najvyššia nezamestnanosť v Rimavskej Sobote (15,04 %), najnižšia v Nitre (2,08 %).

Zdieľať

Pozrite si, ktoré Érsekove sľuby sa naplnili, a ktoré diaľnice prenechá ďalšej vláde

Minister dopravy Árpád Érsek stíha do volieb vyhlásiť zhruba polovicu diaľničných zákaziek, ktoré sľuboval predvlani voličom. Ide najmä o úseky na južnej rýchloceste R2.

Čo je reálne vyhlásiť ešte do volieb: Národná diaľničná spoločnosť sa chce do volieb pustiť už iba do jedného úplne nového stavebného projektu. Je ním úsek Rožňava – Jablonov nad Turňou s tunelom Soroška na južnej rýchloceste R2 s odhadovanou hodnotou 300 miliónov eur.

Tento zámer nie je úplne istý, lebo úsek podľa odhadov nebude mať vysoké dopravné intenzity. Preto sa zrejme nebude dať financovať z eurofondov a nemusí sa dostať do pripravovaného rebríčka prioritných ciest.

Okrem toho sa NDS chystá do volieb začať tri súťaže, v ktorých pôjde o pokračovanie prác na úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové pri Žiline.

V úvode tohto roka z tejto stavby odišlo združenie Salini – Dúha, ktoré neplnilo termíny a sporilo sa s NDS o peniaze. Diaľničiari chcú zákazku rozdeliť na tri časti, o ktoré sa má súťažiť samostatne: 1. hlavná trasa, 2. technológia tunela Višňové a 3. stredisko správy a údržby diaľnic a regionálne operátorské pracovisko.

Poslednou zákazkou v tomto volebnom období bude rozširovanie D1 v úseku Bratislava – Triblavina.

Čo presne Érsek sľúbil:

Minister Érsek predvlani prezentoval oveľa smelšie zámery. Plánoval vyhlásiť tendre na 9 úplne nových úsekov. Spolu šlo o 90,5 kilometra.

Vyhlásenie súťaže je pritom len prvým krokom k začatiu výstavby. Tendre NDS zvyknú trvať  1 – 2 roky, niektoré ešte dlhšie.

Denník E vtedy jeho víziu znázornil v tejto prehľadnej mapke, ktorá už dnes neplatí:

Čo sa z toho podarilo, čo sa nepodarilo a čo je ešte otvorené? Tu je stručný prehľad:

Tendre, ktoré NDS vyhlásila

 • Kriváň – Mýtna
 • Mýtna – Lovinobaňa
 • Prešov, severný obchvat, 1. etapa
 • Košice Šaca – Košické Oľšany, 2. etapa
 • Rozšírenie D1 v úseku Bratislava – Triblavina – most ponad diaľničný obchvat D4

Tendre, ktoré plánuje vyhlásiť do volieb:

 • Rozšírenie D1 v úseku Bratislava – Triblavina – obchádzkové trasy
 • Rožňava – Jablonov nad Turňou (tunel Soroška)

Tendre, ktoré nestihne:

 • Úsek R4 Prešov, severný obchvat, 2. etapa. NDS plánuje vyhlásiť tender v lete 2020.
 • Košice Šaca – Košické Oľšany, 1. etapa. NDS plánuje vyhlásiť tender v druhom polroku 2020.
 • Úseky R2 Zacharovce – Bátka a Bátka – Figa pri Rimavskej Sobote. NDS plánuje vyhlásiť tendre najskôr v roku 2021, ak sa nájdu peniaze.
Zdieľať

Francúzi štartujú privatizáciu lotérie FDJ. Môžu získať 1,5 mld. eur

Štátna lotériová spoločnosť Française des Jeux (FDJ) získala súhlas s uvedením akcií na parížsku burzu. Oficiálne tak odštartovala proces privatizácie, z ktorej by francúzska vláda mohla získať zhruba 1,5 miliardy eur.

Registračné dokumenty FDJ schválil regulátor trhu AMF, píše Bloomberg.

Francúzsko plánuje znížiť svoj 72-percentný podiel v FDJ na 20 %.

Obchodovať s akciami by sa mohlo začať o mesiac. Cena pre primárnu verejnú ponuku zatiaľ nebola stanovená.

Podľa šéfky FDJ Stéphanie Pallezovej bude určená v novembri, hovorí sa skôr o desiatkach než stovkách eur, uvádza Reuters.

Prečo predávajú lotériu:

 • privatizácia je súčasťou snahy prezidenta Emmanuela Macrona na skresanie štátneho dlhu, získanie peňazí na inovatívne projekty a celkové posilnenie ekonomiky;
 • spoločne s FDJ vláda začala minulý rok pripravovať aj na zníženie svojho podielu v letiskovej spoločnosti Aeroports de Paris (ADP);
 • zákon, ktorým si kabinet pripravil pôdu na predaj podielov v FDJ a ADP, umožňuje tiež privatizáciu energetiky Engie.

Privatizácia francúzskych podnikov prichádza v hektickej dobe pre vstup na európsky akciový trh.

Plánovanú premiéru na burze naposledy zrušil taliansky výrobca luxusných jácht Ferretti. Dôvodom bolo globálne obchodné napätie a obavy z dosahu brexitu.

FDJ v kocke:

 • vlani hospodárila so ziskom 170 miliónov eur pri tržbách 1,8 miliardy eur (v tomto roku očakáva 1,9 mld. eur);
 • jej korene siahajú do roku 1933, keď vznikla jej predchodkyňa Národná lotéria na pomoc vojnovým invalidom;
 • okrem lotérie prevádzkuje aj športové stávky a celkovo má 2 500 zamestnancov.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať