Ekonomický newsfilter: Biden po krachu banky upokojuje ako Draghi: Urobíme všetko, čo bude potrebné
🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.
Dobrý deň,
americký prezident Joe Biden si dal včera záležať na tom, aby rozplynul obavy z ďalšej finančnej krízy vyvolané krachom Silicon Valley Bank.
Bidenovým cieľom bolo zabrániť hromadným výberom vkladov, ktoré by mohli ohroziť ďalšie americké banky.
Jeden z Bidenových výrokov pripomína slová bývalého prezidenta Európskej centrálnej banky Maria Draghiho z obdobia európskej dlhovej krízy. Draghi vtedy povedal, že urobí všetko (whatever it takes) pre záchranu eura. Včerajšie Bidenove slová (whatever is needed) majú ten istý význam.
Rozdiel je v tom, že Draghi sa snažil zastaviť prehlbovanie európskej dlhovej krízy, kým Biden sa snaží kríze zabrániť ešte predtým, ako vznikne.
Ekonomický newsfilter má približne 1000 slov, prečítate ho za 4 minúty. Pripravil Ján Kováč.
1. Biden odvracia finančnú krízu, ale v amerických bankách zostáva neistota
Aj vďaka rýchlemu zásahu americkej vlády to vyzerá tak, že krach Silicon Valley Bank (SVB) nie je začiatkom novej globálnej finančnej krízy, aká nastala po páde Lehman Brothers v roku 2008.
Paralely s ňou sa však včera objavovali vo viacerých svetových médiách a dokonca aj v prejave amerického prezidenta Joea Bidena. Pád SVB prehĺbi nedostatok kapitálu na strane technologických firiem, na ktoré sa táto banka špecializovala.
Bidenove prísľuby neupokojili náladu medzi investormi, ktorí sa naďalej zbavovali akcií bánk.
Čo presne sa udialo: SVB je obľúbenou bankou amerických startupov, ktorá skrachovala minulý piatok. Išlo o druhý najväčší pád banky v histórii USA. SVB ťažila z bohatstva firiem v Silicon Valley, ale nemala dostatočné skúsenosti ani produkty na to, aby ich peniaze investovala efektívne. Vložila ich do amerických štátnych dlhopisov, ktoré poskytovali dobrý dlhodobý výnos. Fungovalo to v ére lacných peňazí. Zvyšovanie úrokov zo strany centrálnej banky a následný pokles hodnoty amerických dlhopisov však SVB spôsobil 16-miliardovú dieru.