Strmhlav dolu po špirále smrti. Bleskový kolaps Silicon Valley Bank

Svet vystrašil bankrot americkej banky Silicon Valley Bank (SVB). Čo sa stalo a aký veľký je problém? A je problém úmerný panike?
Autor je ekonóm, pôsobí v Prognostickom ústave SAV
Americký fond na ochranu bankových vkladov (FDIC) istí vklady v 4800 amerických bankách a sporiteľniach. Úhrnná suma aktív týchto inštitúcií dosiahla v minulom roku 23-tisíc miliárd dolárov. SVB bola podľa rôznych štatistík 14. až 20. najväčšia banka USA s aktívami v hodnote asi 212 miliárd dolárov. Aktíva SVB činili teda menej ako jedno percento celého bankového sektora USA.
SVB sa ani zďaleka nemohla porovnávať s gigantmi ako JPMorgan Chase (aktíva vo výške 3733 miliárd USD) či Bank of America (aktíva 3072 miliárd USD). Pád SVB sa taktiež vôbec nedá porovnávať s kolapsom investičnej banky Lehman Brothers, ktorý odštartoval veľkú finančnú a ekonomickú krízu.
Prečo je teda okolo krachu SVB toľko kriku? Hoci SVB nepatrila k bankovým gigantom, ide o druhý najväčší krach banky v histórii USA. Banka mala navyše veľmi špecifický typ klientely. Zameriavala sa na rýchlorastúce technologické firmy (startupy) z kalifornského Silicon Valley. Kým typickým klientom bežnej komerčnej banky bol John Smith z Arkansasu, ktorý si vzal úver na rodinnú autodielňu, celebritní klienti SVB sa často objavovali v amerických médiách. A hlavne – v záplave negatívnych správ o vojne a pretrvávajúcej vysokej inflácii zaznela správa o „druhom najväčšom krachu v histórii“ ako siréna. Trh začal panikáriť a burzoví investori sa začali masovo zbavovať akcií najmä menších bánk.
Banka padla závratne rýchlo
Prečo problém vznikol? Záleží na tom, koho sa opýtame. Najčastejšie spomínaným dôvodom je dvíhanie úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou (Fed). Biznis SVB expandoval v čase nízkych úrokov. Klientmi SVB boli hlavne startupy – rýchlorastúce najmä technologické firmy. Tým sa darilo počas digitálnej horúčky v čase pandémie, keď si mohli požičiavať za veľmi nízky úrok. Keď sa začali úroky dvíhať, tento model financovania sa stal ťažko udržateľný. Klienti SVB začali z banky vyťahovať svoje aktíva, aby mali z čoho financovať svoj biznis.