Denník N

Ekonomický newsfilter: Na finančných trhoch pokračuje nervozita, včera ich vystrašila švajčiarska legenda

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

po informáciách z posledných dní o nepriaznivom vývoji priemyselnej produkcie, ktorá na Slovensku na rozdiel od celej Únie naďalej klesá, sme včera zaznamenali podobne negatívny údaj aj o raste cien.

Kým v eurozóne sa už inflácia štyri mesiace spomaľuje, u nás vo februári opäť stúpla na 15,4 percenta a vrátila sa na 22-ročný rekord z konca vlaňajška.

Vláda síce masívnymi dotáciami umelo ubrzdila ceny energií, no ceny potravín, ktoré za rok narástli takmer o 30 percent, sa jej nedarí dostať pod kontrolu.

Tvrdé stanovisko k aktuálnemu vývoju, tentoraz verejného dlhu, včera publikovala aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Napomína vládu, že do parlamentu po prekročení druhej hranice dlhovej brzdy predložila zdôvodnenie výšky verejného dlhu, no urobila to nielen neskoro, ale najmä „formalisticky“, prakticky bez konkrétnych opatrení. Tie by podľa rady mohli zlepšiť deficit o desatiny percenta HDP, lenže Slovensko potrebuje konsolidačné opatrenia vo výške viac ako 5 percent HDP.

Ekonomický newsfilter má dnes 1300 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravili Oliver Brunovský a Radoslav Tomek.


1. Po americkej Silicon Valley Bank trhy vystrašili ďalšie problémy Credit Suisse

Po piatkovom páde americkej Silicon Valley Bank a ubezpečeniach od najvyšších autorít USA, že vkladatelia sa o svoje peniaze v nej nemusia báť, najmä európske trhy včera rozhýbalo pokračovanie smutného príbehu slávnej švajčiarskej Credit Suisse.

Druhá najväčšia banka krajiny so 167-ročnou históriou bola jedným zo základných kameňov príbehu o švajčiarskej bankovej spoľahlivosti, v ktorom hrali mimoriadne dôležitú úlohu dôvernosť a striktné dodržiavanie zásad bankového tajomstva. To v minulosti umožňovalo Švajčiarom spravovať aj bohatstvo často problematických zahraničných vlastníkov.

Credit Suisse však v posledných rokoch bojuje so sériou

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie