Denník N

Slovenská IKEA mala parádny rok. Predajňa zasa rastie a výrobné fabriky sú po rokoch strát konečne v pluse

Bratislavský obchodný dom IKEA. Foto - IKEA
Bratislavský obchodný dom IKEA. Foto – IKEA
 • Minulý rok biznis mimoriadne zaťažili drahšie energie a suroviny, no slovenské nábytkárne IKEA sa počas neho vymanili zo strát, ktorých sa za osem rokov nakopilo za 170 miliónov eur.
 • K podstatne lepším výsledkom sa prepracovala aj bratislavská predajňa a logistické centrum na kovania v Malackách.
 • Je za tým aj postcovidové oživenie, no tento rok môže byť pre brandžu zasa zložitejší.  

Najväčší predajca nábytku na svete IKEA na jeseň Slovensko potešil tým, že oznámil výrazné vynovenie a rozšírenie jednej zo svojich slovenských fabrík v Závažnej Porube pri Liptovskom Mikuláši za 77 miliónov eur. Švédsky koncern nás potešil o to viac, že už dlhšie sa tomuto závodu so staršími technológiami nedarilo plniť plánované výrobné objemy a jeho budúcnosť bola ohrozená. Teraz je však jasné, že na novú veľkú investíciu sa u nás koncern odhodlal po tom, čo tu má za sebou mimoriadne úspešný finančný rok.

Výrazne sa vylepšili nielen jeho výrobné fabriky, ktoré má popri Liptove aj v Malackách a Trnave, ale aj bratislavská predajne a jeho logistické centrum v Malackách na kompletizovanie a distribúciu nábytkárskych kovaní a ďalších nábytkových komponentov pre rôznych dodávateľov skupiny.

Koronakríza síce spočiatku čísla všetkých vetiev slovenského biznisu spoločnosti IKEA pokazila, no vo svojom poslednom uzavretom finančnom roku od septembra 2021 do vlaňajšieho augusta, naopak, dosiahli mimoriadne dobré výsledky.

Trend ako prvý informoval, že predajňa i logistické centrum sa nielenže vrátili k rastu ziskov, ale zaznamenali aj rekordné tržby a profity. No hlavne sa tunajšie nábytkárske fabriky po dlhých rokoch strát prepracovali k prvému zisku.

Novými problémami biznisu so zdražovaním energií a surovín tak IKEA prechádza na Slovensku oveľa lepšie ako covidovými karanténami, keď sa dal nábytok predávať iba cez e-shopy. Pomôcť jej mohlo hlavne to, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Firmy

  Priemysel

  Reality

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie