Farmy Tkáčovcov z J&T musia vrátiť štátu dotácie za sucho aj zelenú naftu. Zamlčali exekúcie

- Štyri agrárne podniky vlastnené rodinou Tkáčovcov zo skupiny J&T musia vracať štátu minuloročné výpomoci vyplácané nad rámec dotácií z rozpočtu EÚ.
- Podniky zamlčali, že sú voči nim vedené exekúcie. Tie žiadateľov od podpôr diskvalifikujú.
- Farmy sa bránia, že v skutočnosti nikomu nič nedlhujú a exekúcie sú len dôsledkom predbežných opatrení z ich súdnych sporov o rozlohy obrábanej pôdy.
- Za exekúciami stojí východoslovenský farmár František Oravec, ktorý stál na čele protivládnych farmárskych protestov, no neskôr bol aj on obvinený z podvodu.
Štyri východoslovenské farmy rodiny Tkáčovcov, ktorá patrí vďaka svojej investičnej skupine J&T k najvplyvnejším v krajine, musia štátu vracať všetky vlani získané agrárne výpomoci. Ide o peniaze za škody spôsobené suchom, za zelenú naftu využitú pri chove zvierat a pestovaní ovocia a zeleniny a aj na platby poistného v poľnohospodárskej výrobe. Týkajú sa agropodnikov Mold-Trade, Mold-Trade Group, Agro-Valaliky aj Agro Valaliky Group so sídlom v Cesticiach, ktoré ležia na opačnej strane areálu košických oceliarní, ako vzniká nová automobilka švédskeho Volva.
Podniky, ktoré podľa registra partnerov verejného sektora ovláda sestra lídra J&T Patrika Tkáča Andrea, prichádzajú o štátne výpomoci po tom, čo Pôdohospodárska platobná agentúra dodatočne zistila, že pri podávaní čestného vyhlásenia zamlčali exekúcie.
„Všetky štyri firmy sú evidované v registri exekúcií a je voči nim vedený výkon rozhodnutia. V zmysle zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy pritom voči žiadateľom o štátnu pomoc nesmú byť vedené exekúcie,“ uviedol pre Denník E generálny riaditeľ agentúry Jozef Kiss s tým, že práve preto boli firmy požiadané už koncom februára o vrátenie všetkých štátnych výpomocí z národného rozpočtu.
Kiss dodal, že pri kvartete firiem preverujú aj skôr poskytnuté štátne pomoci od roku 2019 do roku 2021 ,a