Denník N

Ekonomický newsfilter: Akciové trhy sa trochu upokojili a ECB chladnokrvne zvýšila sadzby

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobrý deň,

je fascinujúce sledovať, ako rýchlo sa na finančných trhoch najskôr rozšíri nervozita a vzápätí ustúpi, keď zasiahne štát. Takýto bleskový priebeh mala tento týždeň banková dráma v americkej Silicon Valley Bank a následne aj v európskej Credit Suisse.

Ich problémy síce nezmizli, ale vďaka zásahom zhora sa nerozvinuli do žiadnej veľkej finančnej krízy. Švajčiarska centrálna banka v noci na štvrtok prisľúbila Credit Suisse finančnú pomoc, čím zastavila pokles akciových trhov z predchádzajúceho dňa.

Lídrov Európskej centrálnej banky tieto udalosti nevyviedli z rovnováhy. V snahe potlačiť infláciu včera opäť výrazne zdvihli základné úrokové sadzby.

Ekonomický newsfilter má dnes približne 1300 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. ECB zvýšila základnú úrokovú sadzbu na 3,5 percenta

Pár dní to vyzeralo tak, že zvyšovanie úrokov na oboch stranách Atlantiku by sa mohlo spomaliť alebo dokonca zastaviť.

V stredu sa o takmer štvrtinu prepadla hodnota akcií veľkej švajčiarskej banky Credit Suisse. Spustili to správy o tom, že jej najväčší akcionár neplánuje ďalšiu finančnú injekciu. Napokon ju zachránila švajčiarska centrálna banka ohlásením pôžičky 51 miliárd eur.

Upokojila tým aj finančné trhy. Európske akcie včera vymazali časť prepadu z posledných dní. Paneurópsky index Stoxx 600 sa včera večer posilnil o 1,19 percenta po stredajšom prepade o takmer tri percentá, najväčšom za viac než rok. Podobný vývoj – najskôr rýchly prepad a potom nárast – sa udial na prelome minulého a tohto týždňa v súvislosti s americkou Silicon Valley Bank, ktorú prevzala vláda.

Európska centrálna banka (ECB) ťažkosti bánk nepovažuje za takú veľkú hrozbu ako vysokú infláciu. „Súčasné napätie na trhu monitorujeme pozorne a sme pripravení reagovať, ak to bude nevyhnutné,“ povedala včera šéfka ECB Christine Lagardová.

Včera ECB podľa očakávaní zvýšila základnú refinančnú sadzbu z 3 percent na 3,5 percenta a depozitnú sadzbu z 2,5 na 3 percentá. Tá bola ešte pred ôsmimi mesiacmi na úrovni mínus 0,5 percenta. Inými slovami, banky platili ECB za to, že v nej mali uložené peniaze.

Prečo sa postoj ECB nezmenil: Celková inflácia sa síce spomaľuje, ale naďalej stúpa takzvaná jadrová inflácia, ktorá neberie do úvahy premenlivé ceny potravín a energií. Predstavitelia ECB preto v posledných týždňoch naznačujú, že úroky zvýšia prudšie a na dlhšie obdobie. Inflácia „zostane príliš vysoká príliš dlho“, povedala Lagardová.

Všetko, čo sme v predchádzajúcich dňoch písali o dôsledkoch zvyšovania sadzieb, teda naďalej platí. Tento a budúci rok sa desaťtisícom ľudí na Slovensku výrazne zvýšia splátky

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie