Denník N

Podvody na Bazoši či cez Vinted sú okaté, no ľudia pre ne aj tak prichádzajú o čoraz viac peňazí

Foto – JumpStory
Foto – JumpStory
  • Na podvody na inzertných portáloch v posledných týždňoch zase upozorňujú banky aj polícia, útoky sú podľa nich čoraz častejšie.
  • Počty ľudí, ktorí naletia a dobrovoľne odovzdajú útočníkom údaje o účte či karte rastú z roka na rok niekoľkonásobne. 
  • Prinášame prehľad trikov, ktoré podvodníci najčastejšie používajú, aj test na ich rozoznávanie.

Toľko záujemcov o moje staré skrine som nečakal, škoda, že ani jeden nebol ozajstný, hovorí Ján z Veľkého Biela. Jeho inzerát sa na portáli nestihol ohriať a už k nemu chceli viacerí posielať kuriéra. Stačilo kliknúť na priložený link, cez ktorý by im odovzdal údaje o jeho platobnej karte, ktorú by následne zneužili a vybielili mu účet.

„Neviem, či je na Bazoši viac ozajstných kupujúcich alebo podvodníkov,“ zamýšľa sa Ján. Podobne ako mnohí predávajúci, aj on sebavedomo vyhlasuje, že by sa nikdy nedal nachytať.

Ľudí, ktorí podvodníkov prekuknú, pribúda. Už päť mesiacov im aj vďaka facebookovej kampani slovenskej polície posielajú v odpovedi obrázok šaša so slovami „nenaletím“. Lenže počet dokončených podvodov, pri ktorých ľudia v dobrej viere odovzdajú útočníkovi citlivé údaje o karte či prístup k účtu, aj tak rastie. A rastie aj suma, o ktorú prichádzajú.

Podľa bánk sú počty oklamaných klientov medziročne násobne vyššie a posledné mesiace sú ešte horšie. O presných štatistikách podvodov hovoriť nechcú. Za celý sektor ich zbiera Národná banka Slovenska a tá tvrdí, že ich nemôže zverejniť. Netýkajú sa len podvodov na bazároch, útočníci si hľadajú obete na sociálnych sieťach, cez podvodné maily, telefonicky, cez SMS správy. Niektoré sa dajú odhaliť ľahko, niektoré však môžu byť veľmi vierohodné.

Vám sa to nemôže stať? Skúste test

Nasledujúci test na rozoznávanie podvodných

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Hekeri a kyberbezpečnosť

Technológie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie