Denník N

Ako sa zníži mesačná splátka hypotéky, ak dáte pár tisíc na mimoriadnu splátku (+ kalkulačky)

Ilustrácia - T. B. s Midjourney
Ilustrácia – T. B. s Midjourney

Ako sa zníži mesačná splátka hypotéky, ak urobíte mimoriadnu splátku.

  • Pozreli sme sa na to, ako môže mimoriadna splátka hypotéky znížiť mesačnú splátku, keď vám úrok skokovo narastie.
  • V texte sú dve kalkulačky, kde si vyrátate, ako zníženie hypotéky o pár tisíc eur ovplyvní vašu mesačnú splátku. 

Keďže úroky na hypotéky rastú, niektorí ľudia zvažujú, či nepoužijú usporené peniaze na zníženie hypotéky. Uvažujú tak, že keď im úrok po skončení fixácie prudko stúpne, mohlo by im to o pár desiatok eur zmierniť skokový nárast mesačnej splátky.

Dnešné úroky na hypotékach sú bežne okolo 4 percent a očakáva sa ešte ich mierne zvýšenie. Súvisí to s tým, že inflácia v eurozóne klesá len pomaly, a Európska centrálna banka preto svoje sadzby zrejme ešte zvýši.

„V minulosti pri sadzbách, ktoré sa hýbali v intervale od 0,5 do 1 percenta, nedávala mimoriadna splátka zmysel, teraz je to iné,“ hovorí hypotekárny špecialista Slavomír Molnár.

V spolupráci s Molnárom sme vytvorili dve kalkulačky na prepočet, ako môže mimoriadna splátka znížiť sumu, ktorú platíte každý mesiac za hypotéku. Obe sú nižšie v texte.

Prvá kalkulačka je pre tých, čo majú hypotéku krátko a v najbližších mesiacoch sa im skončí prvá fixácia úrokovej sadzby. 

Druhú kalkulačku môžu použiť všetci. Mali by však približne vedieť, aký bude zostatok hypotéky, keď im aktuálna fixácia dobehne, a koľko rokov budú ešte hypotéku splácať. Zostatok hypotéky zistia vo svojom internet bankingu.

V texte ďalej bude reč o splátkach. Mätúce môže byť to, že splátkou sa môže myslieť „pravidelná“ mesačná splátka hypotéky aj „mimoriadna“. Preto vždy uvádzame, o akú splátku ide.

Čo ešte treba vedieť: Zaplatiť mimoriadnu splátku umožňuje každá banka zdarma v dvoch termínoch. Keď sa končí fixácia úroku, môže byť ľubovoľná. Druhý prípad je každý rok, a to na výročie podpisu úverovej zmluvy. Najviac môže byť vo výške 20 percent z pôvodnej výšky alebo zo zostatku hypotéky.

Slovenská sporiteľňa a ČSOB umožňujú klientom mimoriadne splátky aj každý mesiac. V iných termínoch sú spoplatnené 1 % z výšky mimoriadnej splátky.

Dve ukážky toho, ako sa môže zvýšiť mesačná splátka:

  • Kto si zobral pred troma rokmi hypotéku 150-tisíc eur na 30 rokov a s úrokom jedno percento, platí mesačne 482 eur. Ak mu tento rok úrok stúpne na 4 percentá, splátka mu stúpne na 692 eur, čiže o viac ako dve stovky. Pri mimoriadnej splátke 10 000 eur by bola nová mesačná splátka 641.
  • Ak je zostatok hypotéky 80-tisíc eur, bude sa splácať ešte 15 rokov a nový úrok bude 4,2 percenta, splátka hypotéky bude 600 eur. Pri mimoriadnej splátke 10 000 eur sa mesačná splátka zníži na 525 eur.

Kalkulačka 1: Pre ľudí, ktorým beží prvá fixácia

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Slavomír Molnár je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Investovanie a úvery

Reality

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie