Denník N

Ekonomický newsfilter: Pre problémovú banku Credit Suisse sa cez víkend našiel kupec

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

keď dnes pôjdete do potravín, všimnite si, koľko stojí chlieb alebo maslo. Ich ceny, spolu s ďalšími zhruba 400 položkami, by sa nemali najbližšie tri mesiace zvyšovať, teda aspoň v ôsmich reťazcoch, ktoré to sľúbili vláde. Je potešujúce vidieť, že štát využil takzvanú mäkkú silu, ktorou disponuje, a namiesto tvrdej cenovej regulácie obchodníkov dotlačil k dobrovoľnému prísľubu.

Cez víkend pokračovali frenetické rokovania o osude legendárnej švajčiarskej banky Credit Suisse. Napokon ju kúpi UBS tiež zo Švajčiarska, ktorá za ňu zaplatí len 3 miliardy frankov, čo nie je ani polovica trhovej hodnoty z piatka. Aj tak si od centrálnej banky vypýtala ešte 100-miliardovú úverovú linku, ak by panika a odliv vkladov pokračovali. Dnešné dianie na finančných trhoch ukáže, či to investorov presvedčí, že opakovanie globálnej krízy z roku 2008 naozaj nehrozí.

Ekonomický newsfilter má približne 1300 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1 Problémovú Credit Suisse kupuje jej švajčiarsky konkurent

Bankoví regulátori si od práce neoddýchli ani tento víkend. Pred týždňom zachraňovali svetový finančný systém pred nákazou zo skrachovanej Silicon Valley Bank (SVB) z USA, tentoraz boli na pretrase problémy švajčiarskej 166-ročnej legendy Credit Suisse. Napokon sa pre ňu v nedeľu podarilo nájsť kupca.

Pokles akcií Credit Suisse na historické minimum minulý týždeň rozkolísal finančné trhy v momente, keď sa už ako-tak spamätali z krachu SVB. Padali najmä akcie bánk, a to aj napriek tomu, že od veľkej finančnej krízy z roku 2008 sú európske banky omnoho lepšie regulované a majú aj viac kapitálu. Obrovská neistota na trhoch panovala aj v piatok potom, ako švajčiarska centrálna banka problémovej banke sľúbila

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie