Denník N

Ekonomický newsfilter: Pre problémovú banku Credit Suisse sa cez víkend našiel kupec

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

keď dnes pôjdete do potravín, všimnite si, koľko stojí chlieb alebo maslo. Ich ceny, spolu s ďalšími zhruba 400 položkami, by sa nemali najbližšie tri mesiace zvyšovať, teda aspoň v ôsmich reťazcoch, ktoré to sľúbili vláde. Je potešujúce vidieť, že štát využil takzvanú mäkkú silu, ktorou disponuje, a namiesto tvrdej cenovej regulácie obchodníkov dotlačil k dobrovoľnému prísľubu.

Cez víkend pokračovali frenetické rokovania o osude legendárnej švajčiarskej banky Credit Suisse. Napokon ju kúpi UBS tiež zo Švajčiarska, ktorá za ňu zaplatí len 3 miliardy frankov, čo nie je ani polovica trhovej hodnoty z piatka. Aj tak si od centrálnej banky vypýtala ešte 100-miliardovú úverovú linku, ak by panika a odliv vkladov pokračovali. Dnešné dianie na finančných trhoch ukáže, či to investorov presvedčí, že opakovanie globálnej krízy z roku 2008 naozaj nehrozí.

Ekonomický newsfilter má približne 1300 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1 Problémovú Credit Suisse kupuje jej švajčiarsky konkurent

Bankoví regulátori si od práce neoddýchli ani tento víkend. Pred týždňom zachraňovali svetový finančný systém pred nákazou zo skrachovanej Silicon Valley Bank (SVB) z USA, tentoraz boli na pretrase problémy švajčiarskej 166-ročnej legendy Credit Suisse. Napokon sa pre ňu v nedeľu podarilo nájsť kupca.

Pokles akcií Credit Suisse na historické minimum minulý týždeň rozkolísal finančné trhy v momente, keď sa už ako-tak spamätali z krachu SVB. Padali najmä akcie bánk, a to aj napriek tomu, že od veľkej finančnej krízy z roku 2008 sú európske banky omnoho lepšie regulované a majú aj viac kapitálu. Obrovská neistota na trhoch panovala aj v piatok potom, ako švajčiarska centrálna banka problémovej banke sľúbila

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie