Denník N

Ekonomický newsfilter: Na zastropovaných 400 potravín môžeme v konečnom dôsledku doplatiť

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

na Slovensku sa včera veľa hovorilo o zastropovaní cien vybraných potravín v obchodoch, ale udalosťou dňa bolo nepochybne iné obchodné rokovanie. V Moskve sa stretli ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínsky partner Si Ťin-pching.

Rusko sa po vpáde na Ukrajinu a západných ekonomických sankciách snaží rozšíriť vzťahy s Čínou a tá si berie svoju daň. Pre Rusko je dnes bezkonkurenčne najdôležitejším exportným trhom, vzájomný obchod vlani stúpol o tretinu.

A to je iba začiatok príbehu, v ktorom netreba zabúdať na to, že Putin je pod čoraz väčším tlakom, ktorý si sám spôsobil, a Číňania sú predovšetkým skvelí vyjednávači, ktorí pre svoj priemysel potrebujú suroviny a trhy.

Ekonomický newsfilter má dnes 1370 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Začalo sa stropovanie cien potravín, môže to znamenať posvätenie kartelu 

Včera sa začalo stropovanie cien zhruba 400 potravín na nasledujúce tri mesiace, tak ako to minulý týždeň dohodli predstavitelia ôsmich hlavných reťazcov s ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom.

V predajniach by sa mali objaviť marketingové nálepky „protiinflačná garancia“, a to najmä na mliečnych či trvanlivých výrobkoch.

Podľa rýchleho prieskumu, ktorý včera urobili reportéri Denníka E, by za

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie