Denník N

Zelený newsfilter: Aj keby dostali syntetické palivá výnimku, nebude také ľahké ich natankovať

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Osud spaľovacích motorov sa môže stať nečakanou témou práve prebiehajúceho zasadnutia lídrov EÚ v Bruseli. Tí sa vo štvrtok 23. marca stretávajú na dvojdňovom samite, na ktorom by mali okrem iného prebrať pomoc Ukrajine aj nový fond na podporu európskeho priemyslu.

No posledné varovanie vedcov OSN o tom, že kolaps planetárnych ekosystémov je na spadnutie, vracia do hry aj zákaz nových spaľovacích motorov po roku 2035.

V uplynulých dňoch prichádzali rozporuplné správy o tom, ako Európska komisia zareaguje na výhrady skupiny členských štátov na čele s Nemeckom. Niektoré zdroje informovali o možnom kompromise, ktorý by obsahoval výnimku pre syntetické palivá. Naopak, zvyčajne dobre informovaný bruselský portál Politico píše, že Komisia bude trvať na pôvodne dohodnutom zákaze bez výnimiek.

Slovenskí poslanci, ignorujúc vedecké poznatky, zaviazali ministra životného prostredia Jána Budaja (pôvodne OĽaNO, teraz Demokrati), aby za zákaz nových „spaľovákov“ nehlasoval.

Zelený newsfilter má 1 400 slov, ktoré prečítate za 7 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.


1. Udeliť výnimku na e-palivá? Nakoniec je to možno aj tak jedno

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Automobilový priemysel

Budúcnosť automobilov

Ceny energií

Doprava

Európska únia

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Príroda

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie