Denník N

Ekonomický newsfilter: Ťažba plynu na Slovensku by sa mohla čoskoro citeľne zvýšiť

Ilustračné foto N - Tomáš Grečko
Ilustračné foto N – Tomáš Grečko

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

včera nám pomyselne cinklo na účet vyše 700 miliónov eur z plánu obnovy, lenže nadlho to môžu byť pre Slovensko posledné peniaze z tohto veľkorysého európskeho zdroja.

V parlamente totiž načisto zavládla anarchia. Vláde už neprechádzajú návrhy zákonov nevyhnutne potrebné na ďalšie čerpanie miliárd z plánu obnovy a na druhej strane majú šancu návrhy opozičných poslancov a dokonca aj extrémistu z Republiky.

Hoci koaličná zmluva mala platiť minimálne do konca marca, v skutočnosti už vládna koalícia neexistuje a poverená vláda Eduarda Hegera nemá nad dianím v štáte kontrolu.

K bizarným parlamentným hlasovaniam patrí aj včerajšie rozšírenie zdanenia mimoriadnych ziskov Slovnaftu aj na tento rok. Niežeby Slovnaft na lacnej rope z Ruska šťavnato nezarábal. Ale vyrubiť mu na tento rok sadzbu 70 percent, keď predtým líder OĽaNO Igor Matovič hovoril o použití týchto peňazí na 500-eurovú odmenu voličom za účasť na voľbách, je naozaj krok, ktorý sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude pretriasať na medzinárodných arbitrážach a súdoch. 

A ešte posledná informácia na úvod – americká centrálna banka včera podľa očakávania zvýšila základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentného bodu do pásma 4,75 až 5 percent, no po nedávnych otrasoch na finančných trhoch naznačila, že je blízko rozhodnutia ďalšie zvyšovanie nákladov na úvery pozastaviť.

Dnes pre vás Ekonomický newsfilter pripravili Oliver Brunovský a Ján Kováč, má 1100 slov, prečítate ho za 4 a pol minúty.


1. Nafta chystá projekty na zvýšenie energetickej bezpečnosti Slovenska  

Nafta, akciová spoločnosť zo skupiny EPH a štátneho SPP, pokračuje v príprave projektov, ktoré by mali zvýšiť energetickú bezpečnosť Slovenska. Povoľovacím úradom predložila zámer na oživenie jedného zo starých a z doteraz nevyužívaných plynových vrtov pri Gbeloch na slovensko-moravskej hranici.

Ak sa po

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie