Denník N

Ekonomický newsfilter: Ťažba plynu na Slovensku by sa mohla čoskoro citeľne zvýšiť

Ilustračné foto N - Tomáš Grečko
Ilustračné foto N – Tomáš Grečko

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

včera nám pomyselne cinklo na účet vyše 700 miliónov eur z plánu obnovy, lenže nadlho to môžu byť pre Slovensko posledné peniaze z tohto veľkorysého európskeho zdroja.

V parlamente totiž načisto zavládla anarchia. Vláde už neprechádzajú návrhy zákonov nevyhnutne potrebné na ďalšie čerpanie miliárd z plánu obnovy a na druhej strane majú šancu návrhy opozičných poslancov a dokonca aj extrémistu z Republiky.

Hoci koaličná zmluva mala platiť minimálne do konca marca, v skutočnosti už vládna koalícia neexistuje a poverená vláda Eduarda Hegera nemá nad dianím v štáte kontrolu.

K bizarným parlamentným hlasovaniam patrí aj včerajšie rozšírenie zdanenia mimoriadnych ziskov Slovnaftu aj na tento rok. Niežeby Slovnaft na lacnej rope z Ruska šťavnato nezarábal. Ale vyrubiť mu na tento rok sadzbu 70 percent, keď predtým líder OĽaNO Igor Matovič hovoril o použití týchto peňazí na 500-eurovú odmenu voličom za účasť na voľbách, je naozaj krok, ktorý sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude pretriasať na medzinárodných arbitrážach a súdoch. 

A ešte posledná informácia na úvod – americká centrálna banka včera podľa očakávania zvýšila základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentného bodu do pásma 4,75 až 5 percent, no po nedávnych otrasoch na finančných trhoch naznačila, že je blízko rozhodnutia ďalšie zvyšovanie nákladov na úvery pozastaviť.

Dnes pre vás Ekonomický newsfilter pripravili Oliver Brunovský a Ján Kováč, má 1100 slov, prečítate ho za 4 a pol minúty.


1. Nafta chystá projekty na zvýšenie energetickej bezpečnosti Slovenska  

Nafta, akciová spoločnosť zo skupiny EPH a štátneho SPP, pokračuje v príprave projektov, ktoré by mali zvýšiť energetickú bezpečnosť Slovenska. Povoľovacím úradom predložila zámer na oživenie jedného zo starých a z doteraz nevyužívaných plynových vrtov pri Gbeloch na slovensko-moravskej hranici.

Ak sa po

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie