Môže sa stať, že mi slovenská banka nevyplatí vklady? Odpovedáme na otázky, ktoré sa objavili po krachoch v Amerike

- Poslanci budú nasledujúci týždeň schvaľovať ďalšie zdanenie pre slovenské banky a iné finančné inštitúcie.
- Bankový sektor v Európe aj za oceánom pritom čelí riziku straty dôvery po kolapse americkej SVB a problémoch švajčiarskej Credit Suisse.
- Prinášame odpovede na základné otázky o zdraví slovenských bánk a ochrane vkladov.
Budúci týždeň budú slovenskí poslanci rozhodovať o tom, či banky budú musieť opäť platiť osobitnú daň. V rovnakom čase čelí finančný sektor novej hrozbe: strate dôvery po sérii pádov bánk v USA a Európe.
Takzvaný run na banku, pri ktorom chce naraz veľa klientov vybrať svoje vklady, položil pred dvoma týždňami Silicon Valley Bank, ktorá patrila do prvej dvadsiatky najväčších bánk v USA. Ťažkosti mala aj európska banková legenda – švajčiarska Credit Suisse, ktorá bola nútene predaná konkurentovi UBS. Akcie bankových domov v USA aj Európe zostávajú pod tlakom.
Centrálne banky aktuálne robia všetko pre to, aby ľudí upokojili. Americký Fed napríklad bankám poskytol núdzové linky na financovanie a dovolil tak naliať do sektora stovky miliárd dolárov v čase, keď menovú politiku uťahuje. Opakuje, že problémy regionálnych bánk nie sú problémami všetkých amerických finančných domov.
O zdraví európskych bánk, ktoré sú prísnejšie regulované, uisťuje aj Európska centrálna banka. „Súčasné dianie nevnímam ako pilotnú epizódu novej globálnej šlamastiky,“ hovorí Peter Kažimír s tým, že je to len pripomenutie, že sa treba mať na pozore. Pripomína, že roky počúva, ako prílišná regulácia dusí finančný sektor, no teraz sa podľa neho o túto „kazajku“ pre banky možno oprieť.
„Môžeme spokojne spávať s vedomím, že sme aj v prípade zásadných problémov schopní danú situáciu zvládnuť,“ tvrdí.
V nasledujúcom texte nájdete odpovede na to, či sa môže stať, aby slovenská banka svojim klientom nevyplatila vklady, čo sa v pravidlách pre banky zmenilo od poslednej krízy pred viac než dekádou a čo hovorí regulátor na zdravie tunajších bánk.
-
Sú slovenské banky zdravé a silné?
NBS na jeseň v poslednej správe o finančnej stabilite tvrdila, že banky sú odolné, plnia všetky predpísané ukazovatele a sú pripravené zvládnuť prípadný nárast strát z nesplácaných úverov. Tie sa naposledy javili ako najväčšie riziko pre sektor.
Ani aktuálne dianie na finančných trhoch v súvislosti s vývojom okolo švajčiarskej banky Credit Suisse nepredstavuje pre slovenský finančný sektor riziko a obyvatelia Slovenska sa o svoje úspory v bankách