Denník N

Ekonomický newsfilter: Bankotrasenie sa ešte neskončilo, naše vklady by však mali byť v bezpečí

Centrála Deutsche Bank v mydlovej bubline od frankfurtského pouličného umelca. Foto - TASR/AP
Centrála Deutsche Bank v mydlovej bubline od frankfurtského pouličného umelca. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

vstupujeme do týždňa, keď sa už nedajú ďalej odkladať daňové priznania – až na prípady, že si ich odložíte. Aj to však treba do piatka oznámiť finančnej správe.

Pre toho, kto chce mať túto povinnosť za sebou, prináša Zuzana Kollárová užitočný daňový servis. Tu si napríklad nájdete detailný postup pri podávaní daňového priznania živnostníka a tu návod, ako vám dobre poslúži aplikácia od Slovensko.Digital.

Tento týždeň sa možno v parlamente rozhodne aj o tom, že bude zakázaný nedeľný predaj, a to vtedy, ak nezavážia argumenty ekonómov, že takýto krok ďalej zbytočne zníži spotrebu a oslabí ekonomiku.

Je pravda, že tovar, ktorý ľudia nevyhnutne potrebujú, si kúpia aj v iné dni v týždni. Doplatia však na to obchody, ktoré predávajú iné druhy tovaru, najmä také, čo si ľudia kupujú spontánne pre radosť len preto, lebo sa im pri túlaní po obchodoch zapáčia.

Zákaz nedeľného predaja zároveň nevyhnutne prinesie prepúšťanie a zníženie už i tak nízkych výplat v maloobchode, a vôbec nevyrieši to, že v nedele a sviatky aj tak musia pracovať desaťtisíce ďalších ľudí v iných odvetviach.

A ešte jeden nápad, o ktorom potrebujú ľudia v parlamente rokovať. Nezaradený poslanec Tomáš Taraba sa ide zapáčiť strane SNS a oprašuje jej starý nápad na zriadenie ministerstva cestovného ruchu a športu. Pár mesiacov pred voľbami, keď nikto nevie, ako bude vyzerať budúca vládna zostava a jej agenda, je na to naozaj ten správny čas… Hnutie Sme rodina už avizovalo, že návrh podporí.

Ekonomický newsfilter pripravil Oliver Brunovský, má 1340 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty.


1. Bankový trh sa ešte nepodarilo upokojiť, tentoraz ho rozhojdala Deutsche Bank

Koncom minulého týždňa sa znova roz

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách na kanáli Denník E

Ekonomika

Teraz najčítanejšie