Denník N

Ekonomický newsfilter: EÚ sa blíži k dohode o útlme spaľovacích motorov

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobrý deň,

Európska únia postupne doťahuje dohody, ktoré smerujú k zákazu predaja spaľovacích áut po roku 2035. Kľúčové bolo ešte na konci minulého týždňa urovnanie sporu s Nemeckom, ktoré požadovalo širšiu výnimku na takzvané syntetické palivá a aj ju dostalo. Pravdepodobným výsledkom však bude aj tak postupný prechod na elektromobilitu.

Keďže infláciu už ťahajú nahor viac potraviny ako energie, objavujú sa úvahy politikov, že by aj tie bolo dobré zaregulovať.

Medzi ekonómami je jednoznačná zhoda, že to netreba a ani by to nepomohlo. Vytvorilo by to ďalší tlak na zvyšovanie cien, upozorňuje guvernér Národnej banky Slovenska a bývalý minister financií za Smer Peter Kažimír. „Nik nepotrebuje fúkať do pahreby.“

Regulácia cien potravín by viedla k ich nedostatku a obchodníkom a potravinárom by spôsobila finančné problémy, hovoria ekonómovia v Paneli expertov.

Dnešný Ekonomický newsfilter pripravil Ján Kováč, má 1100 slov, prečítate ho za 4 a pol minúty.


1. Znižovanie základných úrokov v USA sa môže začať už v lete

Po piatkových problémoch nemeckej Deutsche Bank sa včera finančné trhy dočkali aj dobrej správy. Vklady a úvery po skrachovanej Silicon Valley Bank preberie iná americká banka First Citizens. Výsledkom tohto spojenia, ktoré zorganizovala americká vládna agentúra na ochranu vkladov, bolo výrazné zhodnotenie akcií viacerých regionálnych bánk.

Divízia banky dostane na aktíva v hodnote 72 miliárd dolárov zľavu 16,5 miliardy. Sedemnásť pobočiek SVB sa dnes otvorí pod novým obchodným menom First Citizens.

Situácia v bankách je však krehká a centrálne banky budú musieť naďalej balansovať medzi ochranou finančných trhov a tlmením inflácie. A vyzerá to tak, že sa rast úrokových sadzieb minimálne v USA môže zastaviť skôr, ako sme si donedávna mysleli.

Naznačujú to miernejšie vyjadrenia amerického Fedu z minulého týždňa aj očakávania investorov na finančných trhoch, ktoré zhrnul vo svojom komentári ekonóm Vladimír Vaňo.

Čo sa zmenilo po krachu Silicon Valley Bank:

  • Riziko finančnej krízy mení rétoriku centrálnych bankárov aj očakávania obchodníkov na finančnom trhu.
  • Stanovisko americkej centrálnej banky z minulého týždňa už neobsahuje myšlienku, že „očakáva potrebu pokračujúceho zvyšovania úrokov“. Nahradila ju

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie