Denník N

Ekonomický newsfilter: Miliardová investícia Porsche posúva Slovensko viac do sveta elektromobility

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

ekonomickou správou včerajška je výrazné rozšírenie plánovanej investície luxusnej automobilky Porsche. Na Považí v dvoch fázach minie viac ako miliardu eur a nie 250 miliónov, ako pôvodne plánovala. Navyše sa tam budú vyrábať batériové moduly, čo pomôže Slovensku udržať si pozíciu v automobilovom svete aj v časoch elektromobility.

To by nebol slovenský parlament, aby prakticky každý deň neschválil nejaký škodlivý zákon. Včera sa väčšina poslancov zhodla, že urýchlenie výstavby diaľnic je taká priorita, že štát si nemôže dovoliť čakať 30 dní, kým Útvar hodnoty za peniaze skontroluje, či sa zmenou trasy nedajú znížiť náklady. Posudzovanie projektov vládnymi analytikmi sa posunulo do neskoršej fázy, keď je už priestor na úspory výrazne menší.

Dnešný Ekonomický newsfilter pripravil Radoslav Tomek, má 1200 slov, prečítate ho za 4 a pol minúty.


1. Slovensko ulovilo ďalšiu miliardovú investíciu z automobilového sektora

Slovensko krátko po oznámení príchodu švédskej automobilky Volvo získalo ďalšiu miliardovú investíciu. Podľa informácií Denníka E sa nemecký výrobca prémiových áut Porsche rozhodol štvornásobne nafúknuť svoju investíciu na Považí, pôvodne ohlásenú ako projekt za 250 miliónov eur.

Zámer oznámili uprostred covidovej pandémie v lete 2020, odvtedy sa však zmenila nielen suma, ale aj zameranie budúceho závodu. Namiesto výroby karosérií sa v ňom majú montovať batériové moduly do elektromobilov.

Viac o novej investícii

 • Úvodná fáza s rozpočtom

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie