Pálenky a víno zdraželi spomedzi potravín a nápojov výrazne najmenej. Je za tým aj covid

- Skoro 30-percentné zdraženie potravín a nápojov na slovenskom trhu obchádza dva druhy alkoholu, ktoré idú s cenami nahor omnoho menej dramaticky.
- Za nižším rastom cien destilátov a vína sú aj zasadné zmeny na ich trhoch, ktoré priniesol covid.
- Pálenky v krátkom čase výrazne zdražejú v dôsledku zvýšených spotrebných daní, čo môže zvýšiť spotrebu vína.
Aj keď vo februári boli ceny potravín a nápojov na slovenskom trhu medziročne vyššie až o skoro 28 percent, extrémne zdražovanie sa netýkalo dvoch položiek. V oboch prípadoch však ide o alkoholické nápoje, ktoré ľudia na život bezprostredne nepotrebujú a navyše pri nadmernej konzumácii aj škodia zdraviu.
Pálenky boli k záveru februára medziročne drahšie len o 6,7 percenta a vína o 8,1 percenta, čo sa bežne dialo aj v minulosti. Ceny iných nápojov sa pritom zvýšili výraznejšie. Pivo bolo medziročne drahšie o skoro 17 percent a limonády a minerálky dokonca o takmer 22 percent.
Na prvý pohľad sa to zdá prekvapivé, keďže aj výrobcovia páleniek či vína sú pod tlakom rastúcich miezd a trápia ich aj vyššie ceny energie a agrárnych surovín. Osobitne výroba liehu z obilia či repnej melasy patrí k energeticky najnáročnejším potravinárskym odvetviam. Navyše pre drahšie energie išla vinárom aj likérkam výrazne hore aj cena sklenených fľašiek.
Čo zatiaľ drží ceny páleniek i vína na uzde
Martin Spurný, ktorý je prokuristom jednej z najväčších likériek v krajine Old Herold Trenčín, hovorí, že