Denník N

Ekonomický newsfilter: Odtrhnuté ceny potravín robia zle aj ekonomike, ale politici by ich mali nechať tak

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

Národná banka Slovenska včera aktualizovala svoju prognózu vývoja ekonomiky a v dôsledku cien potravín, ktoré sa zvyšujú príliš rýchlo, upravila smerom nahor aj predpoveď tohtoročnej inflácie na 10,5 percenta.

Poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan prednedávnom s veľkou pompou ohlasoval zastropovanie cien 400 potravín na tri mesiace.

Nasledujúce dni ukázali, že ide skôr o marketingovú akciu vlády a najsilnejších reťazcov, a tak včera strana Hlas prišla s ďalším zázračným riešením – znížiť DPH na základné potraviny na 5 percent a šliapnuť na prsty obchodníkom, aby si dali aj nižšie marže.

NBS však včera upozorňovala, že zníženie DPH v gastrosektore žiadne zlacnenie neprinieslo.

Ekonómovia, ktorých sme sa v Paneli expertov opýtali na možnosti, ako reagovať na zdražovanie potravín, sa zhodujú, že treba voliť opatrenia trhového charakteru. A zásahy štátu by sa mali striktne obmedziť na dočasnú pomoc najchudobnejším skupinám.

Ekonomický newsfilter pripravil Oliver Brunovský, dnes má 1280 slov, prečítate ho za 5 minút.


1. Regulácia nie je liekom na rýchlorastúce ceny potravín, hovoria ekonómovia

Ceny v tomto roku porastú o niečo rýchlejšie, ako sa zdalo pred troma mesiacmi, pretože potraviny budú s oneskorením kopírovať pokles cien poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch.

NBS preto zvýšila prognózu priemernej inflácie v tomto roku na 10,5 percenta z pôvodných desiatich percent. Ešte aj v po

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie