Denník N

Ekonomický newsfilter: Odtrhnuté ceny potravín robia zle aj ekonomike, ale politici by ich mali nechať tak

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Národná banka Slovenska včera aktualizovala svoju prognózu vývoja ekonomiky a v dôsledku cien potravín, ktoré sa zvyšujú príliš rýchlo, upravila smerom nahor aj predpoveď tohtoročnej inflácie na 10,5 percenta.

Poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan prednedávnom s veľkou pompou ohlasoval zastropovanie cien 400 potravín na tri mesiace.

Nasledujúce dni ukázali, že ide skôr o marketingovú akciu vlády a najsilnejších reťazcov, a tak včera strana Hlas prišla s ďalším zázračným riešením – znížiť DPH na základné potraviny na 5 percent a šliapnuť na prsty obchodníkom, aby si dali aj nižšie marže.

NBS však včera upozorňovala, že zníženie DPH v gastrosektore žiadne zlacnenie neprinieslo.

Ekonómovia, ktorých sme sa v Paneli expertov opýtali na možnosti, ako reagovať na zdražovanie potravín, sa zhodujú, že treba voliť opatrenia trhového charakteru. A zásahy štátu by sa mali striktne obmedziť na dočasnú pomoc najchudobnejším skupinám.

Ekonomický newsfilter pripravil Oliver Brunovský, dnes má 1280 slov, prečítate ho za 5 minút.


1. Regulácia nie je liekom na rýchlorastúce ceny potravín, hovoria ekonómovia

Ceny v tomto roku porastú o niečo rýchlejšie, ako sa zdalo pred troma mesiacmi, pretože potraviny budú s oneskorením kopírovať pokles cien poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch.

NBS preto zvýšila prognózu priemernej inflácie v tomto roku na 10,5 percenta z pôvodných desiatich percent. Ešte aj v po

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie