Ekonomický newsfilter: Odtrhnuté ceny potravín robia zle aj ekonomike, ale politici by ich mali nechať tak

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Dobrý deň,
Národná banka Slovenska včera aktualizovala svoju prognózu vývoja ekonomiky a v dôsledku cien potravín, ktoré sa zvyšujú príliš rýchlo, upravila smerom nahor aj predpoveď tohtoročnej inflácie na 10,5 percenta.
Poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan prednedávnom s veľkou pompou ohlasoval zastropovanie cien 400 potravín na tri mesiace.
Nasledujúce dni ukázali, že ide skôr o marketingovú akciu vlády a najsilnejších reťazcov, a tak včera strana Hlas prišla s ďalším zázračným riešením – znížiť DPH na základné potraviny na 5 percent a šliapnuť na prsty obchodníkom, aby si dali aj nižšie marže.
NBS však včera upozorňovala, že zníženie DPH v gastrosektore žiadne zlacnenie neprinieslo.
Ekonómovia, ktorých sme sa v Paneli expertov opýtali na možnosti, ako reagovať na zdražovanie potravín, sa zhodujú, že treba voliť opatrenia trhového charakteru. A zásahy štátu by sa mali striktne obmedziť na dočasnú pomoc najchudobnejším skupinám.
Ekonomický newsfilter pripravil Oliver Brunovský, dnes má 1280 slov, prečítate ho za 5 minút.
1. Regulácia nie je liekom na rýchlorastúce ceny potravín, hovoria ekonómovia
Ceny v tomto roku porastú o niečo rýchlejšie, ako sa zdalo pred troma mesiacmi, pretože potraviny budú s oneskorením kopírovať pokles cien poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch.
NBS preto zvýšila prognózu priemernej inflácie v tomto roku na 10,5 percenta z pôvodných desiatich percent. Ešte aj v po