Denník N

Ekonomický newsfilter: Energetické bolesti ustupujú, ale úverové nás potrápia ďalšie dva roky

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

slovenské domácnosti dostanú zvýhodnené ceny elektriny nielen v tomto a budúcom roku, ale až do roku 2027. Vďaka tomu väčšina z nich „prepláva“ energetickou krízou bez väčších ťažkostí, teda ak vláda ešte nejako odvráti prudké zdraženie plynu, ktoré hrozí od nového roka.

Ľudia by však mali ešte pozornejšie vnímať vývoj úrokov. Nová správa Národnej banky Slovenska priniesla prekvapujúci odhad, podľa ktorého sa ceny hypoték udržia na zvýšenej úrovni 4,5 percenta až do roku 2025.

Hegerova vláda síce odstránila najväčšie chyby v druhom dôchodkovom pilieri, ktoré zaviedla vláda Smeru. Viaceré dôležité detaily však treba dotiahnuť, napríklad podmienky jednorazového výberu úspor. Prekážkou je hašterenie poslancov.

Piatkový Ekonomický newsfilter pripravili Ján Kováč a Martina Kláseková, má 1200 slov a prečítate ho za 5 minút.


1. Hypotéky budú drahé ešte dva roky, už teraz pribúda ľudí, ktorí nevládzu platiť účty

Hypotéky tento rok zdražejú na úroveň 4,5 percenta, tam sa zastabilizujú a zotrvajú tak aspoň do roku 2025, odhaduje Národná banka Slovenska (NBS) v najnovších prognózach. Je to dôležité číslo pre ľudí, ktorí potrebujú bývať a plánujú si zobrať hypotéku. Ale aj pre polovicu tých, čo už hypotéku majú.

Prečo to treba brať vážne:

  • V čase, o ktorom hovorí NBS, sa bude končiť fixácia starých nízkych sadzieb zhruba 320-tisíc hypotékam.
  • Splácanie úverov môže byť potom náročnejšie. Zmeny v mesačných splátkach budú totiž výrazné, stúpnuť môžu aj o stovky eur. Denník E ich prepočítaval v tomto texte.
  • Mnohé domácnosti sa už teraz dostali do ťažkej finančnej situácie, hovorí NBS v najnovšom komentári. Podiel tých, ktoré dokážu pokryť svoje výdavky existujúcimi príjmami, sa znížil. „Tento pokles je prakticky rovnaký ako počas ekonomickej krízy v rokoch 2008 – 2010,“

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie