Denník N

Perináky ani obývačkové steny neberie, postele z hotela sú pre ňu spásou. Ako funguje nábytková banka

V sklade. Foto – David Ch. Lichtag/MMR
V sklade. Foto – David Ch. Lichtag/MMR

Obnovenú stoličku môžu ponúknuť zadarmo rodinám v núdzi alebo aj predať ako dizajnovú. V bytoch zariadených z nábytkovej banky by sme mohli bývať aj my s našimi rodinami, hovorí Dana Kalistová.

Tento text vyšiel v spolupráci s ctzn.sk Platformou o ľuďoch a mestách.

Dostaneme kľúče od prázdneho bytu a z vecí, ktoré mali skončiť v zbernom dvore, spravíme niekomu domov, hovorí Dana Kalistová. Založila Nábytkovú banku Juhočeského kraja v Českých Budějoviciach a teraz radí iným, ako spustiť túto službu. Dúfa, že postupne vznikne sieť po celej krajine.

Česká republika má štrnásť krajov a v šiestich z nich už majú nábytkovú banku. Tá juhočeská je špecifická tým, že vznikla odčlenením od českobudějovického centra opätovného použitia Kabinet CB, za ktorým stojí taktiež Dana Kalistová. Ich príklad ukazuje, ako sa môžu takéto inštitúcie dopĺňať.

Na Slovensku je takýchto nábytkových bánk výrazne menej, jedna funguje napríklad v Trnave.

Dana Kalistová s jedným z ruksakov z vyradeného reklamného baneru, ktoré šijú v Kabinete CB. Foto – Archív Kabinet CB

Z voľnočasovej charity sociálny biznis

Pôvodne bola Dana Kalistová novinárkou, neskôr pôsobila v marketingu v oblasti sociálnych služieb. V práci bola v kontakte s rodinami v núdzi či so seniormi a seniorkami a vo voľnom čase organizovala materiálnu pomoc pre ľudí v ťažkostiach. Najprv v malom, časom si prizvala na výpomoc s rozvozom troch mužov z miestneho azylového domu, až si musela prenajať malý sklad, lebo darovaných vecí bolo priveľa.

Táto aktivita prerástla v roku 2019 do projektu centra opätovného použitia Kabinet CB, pre ktorý aj opustila vtedajšie zamestnanie. V centre sa predávajú veci z druhej ruky a navyše ide o sociálny podnik.

Zamestnáva ľudí, ktorí sú na trhu práce znevýhodnení, napríklad pre duševné ochorenia. Zisk sa nevypláca nejakým akcionárom, ale vracia sa späť do firmy a na zlepšovanie podmienok zamestnancov.

Pôvodne bolo toto centrum opätovného použitia (reuse centrum) aj akousi nábytkovou bankou. „Veľmi skoro som pochopila, že tú službu treba oddeliť,“ vysvetľuje Kalistová začiatky samostatnej Nábytkovej banky Juhočeského kraja. Nebola prvou takouto inštitúciou v krajine, ale patrí medzi priekopníkov.

Renovácia nábytku v dielni. Foto – Archív Kabinet CB

Stolička z druhej ruky zadarmo, za dve stovky alebo za tisíc korún

Reuse centrum Kabinet CB veci predáva či prenajíma dielňu a dokáže si spolovice zarobiť na svoj chod, hoci ho stále treba aj dotovať – napríklad príspevkami od štátu na integráciu znevýhodnených zamestnancov.

Zákazníkom reuse centra môže byť hocikto. Nábytkovú banku chcela Kalistová budovať ako bezplatnú sociálnu

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie