Denník N

Vrtule už neuvidíte len cestou do Viedne, veterné elektrárne vyrastú okolo Šale, Senice či Nitry

Veterný park v Rakúsku blízko slovenskej hranice. foto - TASR
Veterný park v Rakúsku blízko slovenskej hranice. foto – TASR
  • Na západnom Slovensku sa chystajú prvé veľké veterné elektrárne. Jeden z investorov plánuje postaviť až tri veterné parky za celkovo 150 miliónov – dva na Záhorí pri Senici a jeden medzi Novými Zámkami a Šaľou.
  • Výrobné náklady sa pri veterných zdrojoch držia pod 100 eurami za megawatthodinu. Sú teda oveľa nižšie ako aktuálne trhové ceny elektriny. 
  • Najväčšou prekážkou je byrokracia pri vydávaní povolení. 

Vrtule veterných elektrární už nebudete vídavať len cestou do Viedne. V dohľadnom čase na ne natrafíte v Dolných Salibách pri Galante, v Popudinských Močidľanoch pri Holíči a v zhruba desiatke ďalších lokalít na Podunajskej nížine a na Záhorí.

Slovenské úrady posudzujú veterné projekty s celkovým výkonom zhruba 700 megawattov, čo je viac ako existujúca kapacita všetkých slnečných elektrární.

Investorov lákajú nízke náklady, keďže za palivo neplatia, ale aj vysoké ceny elektriny, čím sa výrazne skracuje návratnosť.

Napríklad firma Eurowind Energy, ktorá rozbieha tri projekty pri obciach Báb, Močenok a Ľudovítová, počíta s výrobnými nákladmi 65 – 95 eur za megawatthodinu (v prepočte na celú očakávanú produkciu). Trhová cena elektriny kolíše niekde okolo dvojnásobku.

„Nepredpokladám, že nejaký z našich projektov by sa dostal do situácie, že by nám to finančne nevychádzalo. Dávali totiž ekonomický zmysel aj v časoch, keď cena elektriny nebola takáto vysoká,“ hovorí Ján Lacko z ďalšej firmy WSB Invest, ktorá chystá elektrárne v Tvrdošovciach a ďalších dvoch obciach.

Tento trend prichádza na Slovensko s oneskorením. V celej Európe sa vlani vybudovalo 19 gigawattov veternej energie a celková kapacita vzrástla o takmer 10 percent. Na Slovensku máme stále iba dva malé zdroje a 19 rokov sa nič nové nepostavilo. Dokopy päť turbín nájdete v obci Cerová pri Senici a na Ostrom vrchu pri Myjave.

Hlavný problém je, že do roku 2021 sa do siete nemohli pripájať takmer žiadne väčšie obnoviteľné zdroje, teda ani vietor. „Druhý dôvod je, že na Slovensku nemáme s veternými elektrárňami žiadnu históriu,“ hovorí Peter Hegeduš, manažér firmy Eurowind Energy.

Prečo je elektrina z vetra najlacnejšia

Elektrina z vetra sa dá vyrobiť oveľa lacnejšie, ako sa dnes predáva na burze. Už v roku 2021 boli výrobné náklady prepočítané na očakávanú produkciu 55 eur za megawatthodinu,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  • Ekonomický newsfilter: Medzi ekonomickými odborníkmi možnej koalície sú najmä bývalí ministri zaťažení kauzami

Ceny energií

Firmy

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie