Denník N

Rekonštrukcie bytov zdraželi za dva roky o tretinu a nadol to nepôjde, hovorí majiteľ stavebnej firmy 

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Aj keď niektoré stavebné materiály zlacneli, ceny rekonštrukcií dole nepôjdu.

„Stúpa totiž cena práce, nájmov aj energií,“ vysvetľuje Jakub Szalay, majiteľ firmy Baueria (oficiálny názov JS Bau). „Od covidu nám ešte ani raz neprišiel e-mail od dodávateľov s tým, že by znižovali cenu,“ hovorí. Výnimkou sú podľa neho len výpredaje.

Drahé zostávajú aj niektoré materiály. „Železo sa vracia na úrovne, ako bolo pred vojnou, ale napríklad OSB dosky sú ešte o niečo drahšie, ako boli pred vojnou, približne o 20 percent, takže je to v stavebninách veľmi individuálne,“ opisuje Szalay.

Výsledok je, že bežná rekonštrukcia trojizbového bytu v Bratislave stojí dnes okolo 23-tisíc bez dokončovacích materiálov, ako sú dvere či plastové okná. Dva roky dozadu vyšla takáto prerábka asi o šesťtisíc eur lacnejšie, hovorí Szalay. V rozhovore vysvetľuje aj:

  • či sa oplatí počkať s rekonštrukciou bytu či prístavbou;
  • ako sa zatiaľ vyvíja stavebná sezóna;
  • či ju ovplyvňuje končiaca životnosť pôvodných elektroinštalácií či potrubí v starších bytoch.

Ceny niektorých stavebnín sa na pohľad stabilizujú alebo aj vracajú na predcovidové úrovne. Zlacnejú rekonštrukcie bytov?

Jediné, o čom viem, že sa vracia na ceny pred vojnou, je betonárska oceľ a železo. Ale ceny rekonštrukcií dole nepôjdu. Nejde iba o materiály, aj keď tie vždy budú mať svoju hodnotu, ale stúpa cena práce, nájmov, energií… Od covidu nám ešte ani raz neprišiel e-mail od dodávateľov s tým, že by znižovali cenu, ak nejde vyslovene o výpredaj.

O zdražovaní e-maily chodia?

Každý mesiac nám príde e-mail o tom, že sa zvyšujú ceny niečoho – buď obkladov, dlažby,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Inflácia

Obchod

Reality

Rozhovory

Ekonomika

Teraz najčítanejšie