Denník N

Hovorilo sa o nej ako o ruskej banke pre špiónov. Z Medzinárodnej investičnej banky teraz Maďari vycúvali

David Pressman, veľvyslanec USA v Budapešti, na tlačovke 12. apríla 2023. Foto – Facebook/americké veľvyslanectvo v Budapešti
David Pressman, veľvyslanec USA v Budapešti, na tlačovke 12. apríla 2023. Foto – Facebook/americké veľvyslanectvo v Budapešti

Na sankčnom zozname USA sa neocitli predstavitelia maďarskej vlády, ale Medzinárodná investičná banka (IIB) a jej lídri. Išlo o jasné znamenie maďarskej vláde, ktorá tak bola donútená konať.

Tlačovú konferenciu veľvyslanca USA v Budapešti Davida Pressmanna minulý týždeň v stredu viacerí očakávali s napätím. Objavil sa totiž chýr, že veľvyslanec ohlási sankcie voči predstaviteľom maďarskej vlády.

Krátko pred ňou zverejnilo americké ministerstvo financií nový sankčný balík proti Rusku, v ktorom figurovala aj Medzinárodná investičná banka (IIB) so sídlom v Budapešti, respektíve jej traja lídri: predseda predstavenstva IIB Nikolaj Nikolajevič Kosov, podpredsedovia Georgij Nugzarovič Potapov a Imre Laszlóczki. Spomedzi nich je občanom Maďarska len Laszlóczki.

Pressmanova tlačová konferencia teda bola o umiestnení IIB a jej lídrov na sankčný zoznam, no zdá sa, že to maďarskú vládu donútilo konať: vo štvrtok popoludní noviny Világgazdaság s odvolaním sa na zdroje priamo vo vláde písali, že vláda Viktora Orbána zvážila situáciu IIB „a dospela k tomu, že byť súčasťou banky už nemá zmysel, a preto sa rozhodla, že vládnych delegátov v banke odvolá“.

IIB prekáža Američanom už dávno

Medzinárodná investičná banka, ktorá sa spomína ako ruská špionážna banka, bola

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Viktor Orbán

Vojna na Ukrajine

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie