Je bitcoin „bezpečným prístavom“ pre investície?

V čase turbulencií reaguje cena bitcoinu rovnako ako rizikové aktíva na Wall Street. Nie je teda poistkou pred oslabením klasických finančných nástrojov. Okrem toho dopyt po kryptomenách rastie a padá s vývojom peňažnej zásoby tradičných mien.
Autor je ekonomický analytik a poradca na ministerstve financií
Bitcoin sa stal za ostatné vyše desaťročie ikonickým a zároveň „kuchynským“ pojmom. Prvý prototyp využitia technológie blockchain pozná takmer každý. No široká verejnosť si s ním spája viac spopularizované fámy než podložené informácie. Aj to prispieva k prudkým nárastom, po ktorých vždy nasledujú ešte prudšie výpredaje so všetkými dôsledkami pre povrchných nadšencov – spravidla malých investorov.
Napriek tomu sa objavujú tendencie nazývať bitcoin „bezpečným prístavom“. Vzhľadom na tohtoročný vývoj jeho ceny, najmä jeho 50-percentné zhodnotenie po krachu Silicon Valley Bank, ktoré prišlo v druhom roku mimoriadnych výkyvov na trhoch s tradičnejšími aktívami (akciami a dlhopismi), tieto tendencie pokračujú.

Bezpečným prístavom sa v analógovej dobe zvykli označovať finančné aktíva, po ktorých investori siahali v neprehľadnom období zvýšených turbulencií (zlato, dolár, švajčiarsky frank). Existuje viacero pádnych argumentov, ktoré treba pri takomto rýchlom nálepkovaní vziať do úvahy. To vo svojom pomenovaní naznačuje „bezpečie a istotu“.
Prvá z 23-tisíc kryptomien
Hoci má technológia blockchain mnoho výnimočných vlastností a prínosov, samotné vytvorenie nového blockchainu či dokonca kryptomeny je relatívne jednoduché.
Bitcoin vznikol „len“ na prelome rokov 2008/2009, podľa servera CoinMarketCap v súčasnosti už existuje takmer 23-tisíc verejne dostupných kryptomien. Pre zaujímavosť, koncom roku 2017 ich bolo „len“ 1300.
Rovnako stojí za zdôraznenie skutočnosť, že trh s kryptomenami nie je regulovaný tak ako transakcie s tradičnými menami, na ktoré dohliadajú centrálne banky.
Okrem iného to znamená, že niektoré obchodné techniky môže malá skupina veľkých hráčov zneužiť napríklad na